Dikkat Sizde De Olabilir! Duodenit Hastalığı Nedir?

Gastriti biliriz ama duodenit hastalığı pek bilinmez. Her erkekte ve kadında görülme oranı olan bu hastalık hakkındaki bilgileri sizin için araştırdık.

Dikkat Sizde De Olabilir! Duodenit Hastalığı Nedir?

Dikkat Sizde De Olabilir! Duodenit Hastalığı Nedir?

Bir mide hastalığı olan duodenit hastaığı iltihaplanma ile ilgilidir. Gastrit ile de benzer ve bağlantılı olan bu hastalığı mutlaka bilmek gerekir.

DUODENİT NEDİR?

Duodenit veya öteki bir ismiyle on iki parmak bağırsağı iltihabı duodenumda oluşan, ince bağırsağın başlangıcı olan iltihaptır. Oniki parmak bağırsağındaki iltihaplanma karın ağrısı, kanama ve öteki gastrointestinal semptomlara sebep olabilir. Duodenitlerin en sık karılaşılan nedeni Helicobacter pylori (H pylori) ismi verilen bir bakteri türü ile bağlantılı mide enfeksiyonudur. Bu organizma normalde duyarlı duodenal astarı asitli mide içeriğinden muhafaza eden mukus bariyerini bozar. Bu bariyerin kaybı bireyde kronik bir iltihaba ve duodenum ülserine sebep olur.

Birçok insana genç yaşta H pylori bulaşır, fakat semptomlar yetişkin yaşlara dek görülmez. Bazı insanlarda, H pylori enfeksiyonu duodenite sebep olur; tedavi edilmediği durumda duodenumda ülsere (açık yara) yol açabilir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), alkol veya tütün benzeri ilaçların uzun zaman ciddi biçimde ve uzun zaman kullanılması da duodenite sebep olur. Daha az yaygın olarak, Crohn hastalığı duodenite sebep olabilir. İşaretler aniden ortaya çıkarsa ve kısa bir zaman rahatsız edici olursa, akut duodenit, aylarca hatta senlerce uzun zaman boyunca ortaya çıkarsa kronik duodenit olarak isimlendirilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR