26 Ağustos 2019
  • Istanbul 25.56°
  • Ankara 21°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:11
İkindi 16:55
Akşam 19:55
Yatsı 21:21
BIST97.149
Dolar5,809
Euro6,4816
Altın288,06

Dev Hastalığı Nedir? Dev Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Eller ve ayaklarda sinsice büyüme olarak kendini gösteren bu hastalığın teşhisi oldukça zor. Bu nedenle tanımına iyi dikkat etmek gerekiyor.

Dev Hastalığı Nedir? Dev Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dev Hastalığı Nedir? Dev Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sinsi bir büyüme olarak ifade edilen dev hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri ile hakkında merak edilen sorular cevaplanıyor.

AKROMEGALİ NEDİR?

Akromegali, büyüme hormonunun aşırı salgılanması kaynaklı olarak meydana gelen klinik sendromdur. Sinsi ilerlediği için hastalığın başlaması ile tanının konulması arasındaki zaman 6 ila 10 yıl arasındadır. Hastaların çoğunda tanı konuluncaya dek hipertansiyon, diyabet, obstruktif uyku apnesi, artritler ve kardiyovasküler hastalıklar meydana gelebilir. Tedavi edilmeyen akromegali hayat kalitesinin bozulmasına, kardiyovasküler ölümlerin artmasına sebep olur. Genel olarak ölüm oranında 2-3 kat artışa sebep olmaktadır. Aile doktorlarının gizli klinik bulguların ortaya dökmesinde rolü önemlidir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yavaş bir biçimde hastanın görünüşünün farklılaşması hasta ve yakınları tarafından sıklıkla fark edilmez. Hasta genellikle farklı nedenlerden kaynaklı aile doktoruna gider ve aile doktorunun bu tanıyı düşünmesi gerekir. Hastalardaki ana şikayet, yüzde değişme, el ve ayaklarda büyüme, görme bozukluğu, baş ağrısı, hipogonodal semptomlar ve artrit olarak özetlenebilir.

TEDAVİSİ NEDİR?

Son günlerde yapılan tedaviler nedeniyle bu hastalıklarının çoğu tedavi edilebilmektedir. Halen uygulanan üç modalite tedavide uygulanmaktadır. Bunlar cerrahi, tıbbi ve radyoterapi olarak isimlendirilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri