İçerisinde lif, yağ, azot ve çeşitli mineralleri barındıran çikolatanın yapım aşaması nedir? Çikolatanın bilinmeyen faydaları nelerdir? Çikolata sağlığa yararlı mı? Çikolatanın faydaları ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları haberimizde...

ÇİKOLATA NEDİR?

Çikolata ana maddesi kakaodan oluşan bir tür tatlıdır. İçinde birçok mineral ve lif bulundurur. Kakaonun öğütülmesiyle yapılan çikolatanın aslında sağlığa yararlı birçok özelliği var. 

Çikolatanın yapımında kullanılan kakaonun içinde bulunan flovanol etken maddesi beynimize daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin vücutta yayılmasının önüne geçer.

Damar hastalıklarında kullanılır ve kalp sağlığını korur. Ayrıca seratonin hormonu salgıladığı için mutluluk verici özellii de bulunmaktadır.

Çikolatanın içinde bulunan kakao ve süt kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kan akışını düzenleyen çikolata damar tıkanıklığının önüne geçerek kalp krizi riskini en aza indirger. Kolestrol seviyesini dengede tutar

Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Kakao vücuttaki kanser hücreleriyle savaşır. 

Çikolata beyne giden damarlardaki kan akışını dengeler ve beyne daha iyi kan taşınmasını sağlar. Kan akışını düzenlediği için beyinde oluşabilecek olası bir kanamanın önüne geçer. Ayrıca içinde bulunan yağ, azot, lif çikolatanın zihin açıcı özelliğini öne çıkarır.

Çikolatanın içinde bulunan lif bağırsağın daha iyi çalışmasını sağlar. Lifli içerik böbreklerin fonksiyonlarını daha iyi bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Bu sayede böbrekte oluşacak kum veya taşın önüne geçer. 

Kandaki şeker seviyesini dengeler, stresin azalmasına yardımcı olur ve cilt hastalıklarının önüne geçer.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.