Başkan Erdoğan 'Haram' Dedi! Sigara İçen Kişilerin Sayısı Azaldı!

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD), 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü' kapsamında İstanbul'da bir AVM'de düzenlenen programda TSDD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, sigara içenlerin sayısının yüzde 30 azaldığını duyurdu.

Başkan Erdoğan 'Haram' Dedi! Sigara İçen Kişilerin Sayısı Azaldı!

Başkan Erdoğan 'Haram' Dedi! Sigara İçen Kişilerin Sayısı Azaldı!

Sigaraya karşı çıkarılan yasalar, yapılan zamlar, uygulanan cezalar ve son olarak tek tip paket uygulaması sonucunda sigara içen kişilerin sayısı 30 milyondan 20 milyona indi. Detaylar haberimizde…

SİGARA İÇME ORANI AZALDI

İstanbul’da bir AVM’de düzenlenen programda konuşma yapan Doç. Dr. Mustafa Aydın, "Tütün ve tütün mamullerine karşı yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden çıktığı zaman, Türkiye'de ortalama 30 milyon civarında sigara içen insan vardı. Yapılan uygulamalar ve konulan kanunlar, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları, yapmış olduğumuz konferanslar ve seminerler sonucunda sigara içenlerin sayısı 20 milyon seviyelerine düştü. Yani 10 milyon insan sigarayı değişik vesilelerle bıraktı." şeklinde konuştu.

ZAMLARIN ETKİSİ BÜYÜK

Sigaraya yapılan zamlar ve tek tip paket uygulaması gibi etkenlerin halkın üzerinde ciddi etkileri olduğunu dile getiren Aydın, "Her geçen gün daha çok insan sigarayı bırakmaya çalışıyor. Ancak maalesef bazı kuruluşlar özellikle kafeler, restoranlar ve eğlence yerleri hala daha belli bir saatten sonra kapalı alanlarda sigara içilmesine müsaade ediyorlar. Yani yasa delinip ihlal ediliyor. Bunun için etkinlikleri çoğaltarak halkın duyarlılığını arttırmak gerekiyor." dedi.

"ÇALIŞMALARIMIZ HİÇ BİTMİYOR BİTMEYECEK DE"

Halkın sigara konusunda çok daha bilinçli olmasının önemli olduğunu ve bu neden de yapılan mücadelenin bitmemesi gerektiğini belirten Aydın, "İnsanların hayatı üzerinden ekonomik girdi yapmaya çalışan bir kesim, her zaman olacak. Buna karşı da bir zihniyet hep mücadele içinde olacaktır. Biz dünyada sigaranın, sigara molekülünün tamamen yok olacağına inanarak çalışıyoruz ama bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Çünkü karşımızda o düşman hep çalışmaya devam ediyor. O yüzden çalışmalarımız hiç bitmiyor bitmeyecek de." diye ekledi.

“SİGARA HARAMDIR"

Geçtiğimiz günlerde 11. Rize Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen "Bırakalım Sigarayı, İçelim Rize Çayı" programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigaranın haram olduğunu dile getirerek, " Bırakın bu mereti, kendi kendinize zarar veriyorsunuz. İnanın bu haramdır, Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi, 'haramdır' dedi. Yabancı bir sigara şirketi Türkiye'de yatırım yapacakmış, o yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. Tek tip sigara paketi uygulamasına geçiyoruz, çekici, özendirici hiçbir unsura yer verilmeyecek. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun, sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur." dedi.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR