Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Sarı arı sokmasına ne iyi gelir? Kızıl arı sokmasına ne iyi gelir? Eşek arısı sokmasına ne iyi gelir? Bebeklerde ve çocuklarda arı sokmasına ne iyi gelir? sorularının yanıtı haberimizde...

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Yaklaşmakta olan güzel yaz aylarının kötü sürprizi arı sokmasıdır. Arı iğneleri bazı bünyelerde hafif etki meydana getirirken bazı insanlarda hayati tehlikeye olur. Eşek arılarının iğnelerinde bulunan zehir, bal arılarınınkinden daha etkilidir. 

Çengelsiz iğnesi olan sarı kabuklu büyük eşek arısı iğnesini batırdıktan sonra geri çekebilir böylece kişiye iğnesini birden fazla kez batırabilir. Bal arısının iğnesi ise çengellidir ve kişiye batırıldıktan sonra iğne kurbanın derisinde zehri ile birlikte kalır.

Eşek veya bal arısı soktuğunda iğnesi kaldıysa koparmadan cımbızla çıkartmaya çalışın. Sonrasında anti bakteriyel sabunla yıkamak bakterileri öldürür, iltihabı önler ve alerjiyi en aza indirir.

Arı koldan soktuysa, kolunuzu kalp seviyesinin yukarısında tutmak ilk yardım önerileri arasındadır.

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR?

Arı sokması tedavisinde kişinin kendi müdahale edebileceği ilk adım amonyak kullanmaktır.

Amonyak: Arı sokmuş kişi amonyağı o bölgeye sürebilir. Arının ilk soktuğu andan sonra kullanılan amonyak maddesi ardından şişkinlik için de krem kullanılabilir. Kremler steroid ve antihistamik özellikli olmalıdır.

Buz: Diğer yöntemlerden biri arının soktuğu bölgeyi soğutmaktır. Soğuk suyla arı sokulan bölgeyi yıkamak veya bölgeye buz koymak, ağrı ve acıyı azaltacaktır.

Yoğurt: Yoğurt sürmek acı hissiyatını azaltacaktır. Su ve karbonat ile hazırlanacak olan macunu arının soktuğu bölgeye sürerseniz ağrı ve acıyı azaltacaktır.

Lavanta: Lavanta yağı arı sokmasında etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Maydonoz: Maydanoz dövülerek arının soktuğu bölgeye uygulanırsa kısa sürede şişliği, acıyı ve ağrıyı en aza indirecektir.

Sarımsak: Arı sokmasının ardından oluşacak şişliği önleyen sarımsak ezilerek bölgeye sürülebilr.

Bal: Bal ile arının soktuğu bölgeye 10 dakika boyunca masaj yapılarak şişlik oluşumu engellenir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA ARI SOKMASI
 
Arı sokmalarında ilk müdahale çok önemlidir. Arının iğnesi içeride ne kadar uzun süre kalırsa, zehrini o kadar hızlı bırakır. Bu nedenler arının iğnesini çıkarmak çok önemlidir.

Arı sokması sonucunda çocuğun cildinde kızarmış bir küçük halka onun ortasında ise siyah bir nokta şeklinde görünür. Tırnak uçları veya cımbızla arı iğnesi çocuğun cildinden çıkarılır. İğnenin olduğu yer sıkılmamalıdır. Sıkılırsa zehir çocuğun cildine daha fazla yayılır.

Arı iğnesi çıkarıldıktan sonra etkilenen yeri su ve sabunla yıkamak gerekir. Arı sokmasının neden olduğı acıyı ve şişkinliği hafifletmek için soğuk kompres uygulamak gerekir.

Arı sokmasında çocuğun hissettiği ağrı ve acı genelde birkaç saat içinde geçer. Fakat şişlik 1 – 2 gün sürebilir. Çocuğun hissettiği acıyı hafifletmek için doktorun tavsiye ettiği ilaç verilebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri