75 Yaşında Covid-19’u Yendi

Covid-19 belirtileri gösteren 75 yaşındaki Nura Başakçı, test sonucu pozitif çıkınca hastanede tedavi görmeye başladı. 53 gün süren tedavisinin 40 gününü entübe hasta olarak geçirdi. 53 günün sonunda ise sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

75 Yaşında Covid-19’u Yendi

75 Yaşında Covid-19’u Yendi

Halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık ve mide bulantısı nedeni ile Batman Bölge Devlet Hastanesinde acil servise giden 75 yaşındaki Nura Başakçı, covid-19 testi yaptırınca, test sonucu pozitif çıktı ve hemen hastanede tedavi altına alındı. Başakçı'nın tüm belirtileri ortaya çıkınca durumu ağırlaştı ve yoğun bakım ünitesine geçirildi. Dört gün sonra entübe edilen Nura Başakçı, 40 gün boyunca entübe kaldı ve covid-19'u yenerek taburcu oldu.

ÖĞLE AĞRILARIM OLDU Kİ, ANLATILMASI ÇOK ZOR

Kendisiyle 53 gün ilgilenen doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkürlerini ileten 75 yaşındaki Nura Başakçı, hastalık sürecini 'Nefes alamamak çok zor bir durum. Her nefes alışımda sanki kendimle boğuşuyordum. Bir yudum nefesin ne kadar önemli olduğunu kaybedince anlıyorsunuz. Çocuklarımın ağlaşmaları, ‘annem ölüyor' diye feryatları hiç aklımdan çıkmıyor. İnsanlar bir kez ölür fakat ben bu hastalıkta sanki bin defa ölmüşüm gibi hissediyorum. Öyle ağrılarım oldu ki, anlatılması çok zor” sözleriyle ifade etti.

SANKİ BAŞIMDA AZRAİL DURUYORDU

Yoğun bakım servisindeyken sürekli olarak rüya gördüğünü belirten Başakçı 'Yoğun bakım servisinde uzun süre kalmışım fakat pek hatırlamıyorum. Tek hatırladığım bir hemşirenin bana yoğurt yedirdiği ve devamlı değişik rüyalar gördüğüm. Belki yüzlerce rüya beynimde uçuşuyor. Mesela bir keresinde başımda bir kız çocuğunun Kur'an-ı Kerim okuduğunu gördüm. Havada uçuşan martıları görüyordum, bir seferinde de nefesimin kesildiğini ve artık ölmek üzere olduğumu ardından da Kelime-i Şehadet getirdiğimi hatırlıyorum, işte o esnada sanki başımda Azrail duruyordu. Çok şükür bu hastalığı yendim, evime ve çocuklarıma kavuşacağım için çok mutluyum. Bugün iyileşmiş olmamda sağlık çalışanlarının çok büyük emeği var. Herkes elinden geleni yaptı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Bu virüs insanı yerle bir ediyor. Lütfen herkes çok dikkatli olsun ve kendisini korusun.'

SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI BEKLEMİYORDUK

Nura Başakçı'nın oğlu Sergen Başakçı, annesinin sağlığına kavuşmasını beklemediklerini ve sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduklarını söyledi ve 'Sağlık çalışanlarının bunda büyük emeği var.' diyerek 'Başta Uz. Dr. Mustafa Ay ve Uz Dr. Şükrü Acar ile Uz. Dr. Zeynep Altıkulacı, Uz. Dr. Necmettin Tarak ve emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına' minnettar olduklarını belirtti. 'Yaşadığımız bu zorlu süreçte özellikle Uz. Dr. Mustafa Ay'ın ‘annenizden çok umutluyum' sözleri bize sabır oluyordu, güç veriyordu. Bunun için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Annem şimdi rahat nefes alabiliyor, bizimle konuşuyor ve destek almadan yemeğini yiyebiliyor. Mutlu olmamıza vesile olan herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR