Rusya ve Ukrayna Savaşa Hazırlanıyor! İki Ülkede Askeri Tatbikat Düzenledi

Ukrayna ve Rusya birbirlerinden bağımsız olarak aynı anda askeri tatbikat düzenledi.

24.11.2021-16:24 - (Son Güncelleme: 24.11.2021-17:16)Rusya ve Ukrayna Savaşa Hazırlanıyor! İki Ülkede Askeri Tatbikat Düzenledi

Rusya ile Ukrayna arasında gerilim tırmanırken konu ile ilgili gelen açıklamalar durumun nereye varacağını merak ettiriyor. Rusya, Ukrayna'nın güneyinde Karadeniz'de askeri tatbikatlar düzenlerken Rusya'nın bir işgal hazırlığında olabileceğine inandığını söyleyen Ukrayna ise Belarus sınırı yakınında kendi tatbikatlarını düzenledi. Rusya ve Ukrayna aynı anda askeri tatbikatlara başladı. Rusya, Karadeniz'de geniş kapsamlı bir tatbikat yürütürken Ukrayna da karada askeri birlikleriyle bir tatbikat yapıyor. Rus Interfax Haber Ajansı, Rusya'nın Karadeniz'de düzenlediği tatbikata savaş uçakları ve gemilerin katıldığını, bu unsurların Rusya'nın Novorossiysk askeri üssündeki birliklere ait olduğunu belirtti. Bu üs, Rusya'nın ilhak ettiği Ukrayna'nın Kırım bölgesinde bulunuyor. Tatbikatta Sukhoi savaş uçaklarının kullanıldığı bilgisi de paylaşıldı.

RUSYA VE UKRAYNA AYNI ANDA ASKERİ TATBİKAT DÜZENLEDİ

İki ülkeden yapılan açıklamalarda iki tarafından birbirinden çekindiği ve savaşı karşı cephenin başlatacağına yönelik açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalardan sonra iki ülkede askeri tatbikat düzenledi. Ukrayna da Belarus'un kendi sınırına göçmenleri yönlendireceğini gerekçe göstererek sınır bölgesinde kara birliklerinin katıldığı bir tatbikat gerçekleştirmeye başladı. Tatbikata Ukrayna ordusunun kara birliklerinin yanısıra hava kuvvetlerinin de destek verdiği belirtiliyor. Tatbikatta tanksavar birimleri de görev alıyor. Son günlerde aralarında gerginliğin hızla tırmandığı iki ülkenin de düzenlediği tatbikatların ABD yönetiminin Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinden rahatsızlık duyduğu dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti. Ukrayna son dönemde Rusya'nın sınır bölgesine askeri yığınak yaptığını ve kendisine saldırabileceğini iddia ederken Moskova yönetimi, söz konusu iddiaya ısrarla karşı çıkıyor. ABD ve Batılı ülkeler de Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketlilikten duydukları rahatsızlığı dile getiriyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal