Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doların Yükselişine Sert Tepki Gösterdi!

Doların durdurulamayan yükselişine Putin'den tepki geldi. Rusya Devlet Başkan, ABD lideri Biden'a çıkıştı.

14.10.2021-16:33 - (Son Güncelleme: 14.10.2021-16:49)Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doların Yükselişine Sert Tepki Gösterdi!

Doların yükselişi birçok ülkeyi etkilemeye devam diyor. Doların durdurulamayan yükselişine Rusya’dan tepki geldi. Rusya Devlet Başkanı V. Putin, dolardaki bu yükseliş için silah benzetmesi yaparak ABD’nin doları yaptırım aracı olarak kullandığını söyledi. Yükselişi durdurulamayan dolar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i de isyan ettirdi. Washington'ın ulusal borcunu artırırken ABD'nin doları bir silah olarak kullandığını ifade eden Putin, "Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD ekonomi yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda birtakım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler? ABD bindiği dalı kesiyor’ dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası münasebetiyle CNBC'den Hadley Gamble'a konuştu. Washington'ın ulusal borcu artırıp içeride şişirdiğini belirten Putin doların yaptırım silahı olarak kullanılmasının küresel rezerv para birimi rolünü baltaladığını, ABD'nin bindiği dalı kestiğini söyledi. Putin şu ifadeleri kullandı; ‘Bana öyle geliyor ki, ABD doları yaptırım aracı olarak kullanıyor. Rusya gibi ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerin başka seçeneği yok, sadece diğer para birimlerinde anlaşmalara geçmek zorunda kalıyoruz.’

PUTİN, DOLARI TERK ETMİYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dolar ile ilgili açıklamalarına devam etti. Dolar için hemen terk edebileceğimiz bir para birimi değil diyen Putin, ama önlem alınmazsa bu gidişle terk etmek zorunda kalacağız dedi. Rusya'nın enerji ticaretinde hala dolar kabul ettiğini ifade eden Putin, şimdilik ABD para birimini tamamen terk etme planı olmadığını ifade etti. Putin, 'Ancak Amerikalı yetkililerin politikası devam ederse o zaman hiçbir şey yapmamız gerekmeyecek, ABD'nin kendisi yapacak. Dolara olan güveni sarsıyorlar.’ dedi. Rus lider, ABD müttefiklerinin bile dolar varlıklarını azalttığını ve karşılıklı ticarette ABD para birimine daha az güvendiğini belirtti. Sadece doların yaptırımlar için silah haline gelmesi değil, aynı zamanda Washington para basıp ulusal borcu artırarak para birimini kendi ülkesinde devalüe etmesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti. Putin, ABD'nin dolar oyunlarına şu sözlerle tepki gösterdi: Muhtemelen tarihte ilk kez, ABD'de enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda büyüyor. Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD ekonomik yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda birtakım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler? Vladimir Putin, ülke içinde kısa vadeli siyasi kazanç uğruna doların küresel rezerv para birimi olarak hakimiyetini baltalayarak, ancak uzun vadede stratejik ekonomik çıkarlarına zarar vererek ABD'nin aslında ‘oturduğu dalı kestiğini’ de sözlerine ekledi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal