Rus oligarkların öldürüldüğü iddiası güçleniyor: Şüpheli ölümlerin sebebi araştırılıyor!

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırılardan sonra Kremlin'e yakın, enerji şirketlerinin yöneticilerinin de içerisinde bulunduğu bazı Rus oligarkların dikkat çekici ölümleri savaşla bağdaştırılıyor.

13.05.2022-09:25 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-10:14)Rus oligarkların öldürüldüğü iddiası güçleniyor: Şüpheli ölümlerin sebebi araştırılıyor!

Rusya’nın Ukrayna'da başlattığı savaş sebebiyle ülkede hem siyasi hem de ekonomik açıdan büyük bir kriz mevcut. Saldırılardan sonra batılı devletler öncelikli olmak üzere dünya genelinde Rusya’ya karşı yaptırımlar yapılırken çok sayıda Rus oligarkın ölümleri dikkatleri çekiyor. Yaşamını yitiren oligarklar, Rusya’nın petrol ve doğal gaz alanında bulunan isimler olmasıyla dikkat çekiyor.

Şüpheli ölümler savaşla ilişkilendirildi

İntihar eden ya da öldürülen bazı Rus oligarklar Kremlin ile olan bağlantılığıyla tanınıyor. Yaşamını yitiren birçok oligarkın, birbiriyle bağlantılı enerji şirketlerinin yöneticisi olması hem Rus basınında hem de dünya genelinde Rus oligarkların ölümlerine yönelik yapılan tahminlerin artmasına sebep oluyor.

Rus oligarkların öldürüldüğü iddiası güçleniyor: Şüpheli ölümlerin sebebi araştırılıyor!

Ukrayna savaşı iş dünyasında baskı oluşturdu

Avrupa Psikoterapistler Derneği üyesi Rus doktor Ekaterina Trofimova, Rus oligarkların büyük bir çoğunluğunun Rus enerji şirketlerinde görev almasına dikkat çekti. Rusya’nın Ukrayna operasyonlarında en çok enerji firmalarında ve iş arenasında baskı oluşturduğunu anımsatan Trofimova, “Bir insanın yaşadığı en yoğun streslerden biri, hiçbir şeyi etkileyemeyeceğimiz bir durumla karşılaştığımızda yaşadığımız strestir. Bir çaresizlik duygusu var. Ve sonra insanlar enerjilerini ve aktivitelerini doğrudan kendi güçlerinde olana yönlendirirler. Ve değiştirilmesi gerekmeyen şeyleri değiştirmeye çalışırlar“ ifadelerini kullandı.

İntihar iddiası

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişiminden biraz önce ilk ölüm haberi Rus petrol şirketi Gazprom’un üst düzey yöneticisi Leonid Şulman’dan geldi. 60 yaşında olan Şulman’ın Leninsky Bölgesi’ndeki 500 bin dolar değerindeki 3 katlı yazlığının bir odasında intihar ettiği duyuruldu. Şulman’ın evinde yer alan notta Şulman’ın bacağındaki ağrı sebebiyle yaşadığı sıkıntıları aktardığı öğrenildi.. Şulman’ın 1 sene önce karısından ayrıldığı, çocuğu ve ailesiyle farklı bir hayata devam ettiği aktarıldı.

Gazprom'un eski yöneticisi, ailesini ve kendisini öldürdü

Mikhail Watford’un ölümünden kısa bir zaman geçtikten sonra diğer Rus oligarklar gibi enerji sektöründe bulunan bir ismin daha hayatını kaybettiği duyuruldu. Rus petrol şirketi Gazprom’un eski yöneticilerinden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le arasındaki yakınlıkla tanınan Rus oligark Vladislav Avayev 19 Nisan’da, Moskova’daki evinde adeta dehşet saçtı. Avayev önce 47 yaşındaki eşi Yelena Avayev’i sonrasında ise 13 yaşındaki kızı Mariya’yı silahıyla öldürdükten sonra intihar etti.

Rus polisinin, Gazprom’dan çıkmasının ardından RT-Carbon isimli bir şirket açan Avayev’in intiharı ve yaptığı cinayetlerle ilgili hiçbir açıklamada bulunmazken Rusya’da Avayev’in, karısı uyarınca şoförü ile aldatıldığı öne sürüldü.

Rus oligarkların öldürüldüğü iddiası güçleniyor: Şüpheli ölümlerin sebebi araştırılıyor!

Ortaya atılan bir başka iddiaya göre ise, Avaev ve karısının 13 yaşındaki kızlarının geleceği için sürekli kavga ettiği ve benzer bir kavgadan sonra Avaev’in sinir krizleri geçirerek önce ailesini katletti sonrasında da intihar etti.

Bir diğer teoriye göre de Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonlarına tepki gösteren Avayev ve ailesi Rus istihbaratı uyarınca öldürüldü.

Kurbağa zehri ile ölen Rus oligark

Rusya’da yer alan ve en büyük ikinci petrol şirketi olarak bilinen Lukoil’in eski yöneticisi Aleksandr Subbotin’in 10 Mayıs’ta kalp krizinden öldüğü açıklandı. Rusya Soruşturma Komitesi’nin ön verilerine göre, 43 yaşındaki Rus milyarder Subbotin alkol detoksu için şamanlardan yardım aldı. Bu uygulama esnasında Rus oligark Subbotin’e kurbağa zehri tedavisi yapıldı. Fakat şamanların, bir zaman sonra kalp krizi geçiren Subbotin’e kediotu bitkisinden hazırladıkları ağrı kesici karışımı içirdikleri fakat Subbotin’in sabah vakitlerinde Alexey Pindyurin ve Kristina Teikhrib ismindeki 2 şaman uyarınca ölü olarak bulunduğu duyuruldu. İlk belirlemeler doğrultusunda, Aleksandr Subbotin’in kesin ölüm sebebi kalp durması olarak kayıtlarda yerini aldı. Fakat bu rapor Rus kamuoyu uyarnca “gerçekçi” bulunmazken bazı Rus medya organları şamanların profesyonel bir şekilde Rus oligarkı öldürdüğünü öne sürdü. Şamanlar ise Rus oligarktan para almadıklarını Subbotin’in dostları olduğunu ileri attı.

Tarık Bulduk
tarikbuldk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal