Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan K Değeri Değerlendirmesi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında bazı açıklamalarda bulundu. Ceyhan, K değerinin öneminden bahsetti.

30.03.2021-15:36 - (Son Güncelleme: 30.03.2021-16:15)Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan K Değeri Değerlendirmesi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19 salgınının bulaşmasında 'K değeri'nin önemine vurgu yaparak; 'Yüzde 20'lik bir grup var bunların içinde yüzde 1'lik bir grup var bunlar süper bulaştırıcı. Bu adam geziyor, İstanbul'da birkaç yüz kişiye bulaştırdıktan sonra geliyor. Ankara'ya orada bulaştırıyor' dedi. 

HASTALIKLARDA ÖNEMLİ

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın yaptığı açıklamalarda şu noktalar dikkat çekti; 'Seyahat kısıtlamasında tamamen yasaklamıyorsun. Adamın işi varsa bir yer belirleniyor derdini söylüyor ve ona bir seyahat belgesi veriliyor. Süper bulaştırıcı olanları biz unuttuk, kimse söz etmiyor onlardan. R değeri diyorduk bir kişi kaç kişiye bulaştırıyor diye bunun bu hastalıkta önemli olmadığını öğrendik.

K değeri diye bir değer meğerse önemliymiş. Burada gripten farklı olarak 100 kişi hastalanıyor 80'i kimseye bulaştırmıyor. Sık sık duyarsınız adam Kovid olmuş 4 kişilik ailede eşi, çocuklarıyla yaşamış ama kimseye bulaştırmamış. Ama yüzde 20'lik bir grup var bunların içinde yüzde 1'lik bir grup var bunlar süper bulaştırıcı. Bu adam geziyor, İstanbul'da birkaç yüz kişiye bulaştırdıktan sonra geliyor Ankara'ya orada bulaştırıyor. Seyahate çıkmadan insanlara 24 saat içinde test yaptırıp öyle izin vereceksin ya da zorunlu haller dışında izin vermeyeceksin.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR