Petrol fiyatlarında sert hareketlenme: Brent petrol hızlı bir şekilde düştü!

Petrol piyasası haftanın ortasında sert fiyat hareketlerine sahne oldu. Brent petrol 116 dolar seviyelerinden hızla düşüşe geçti. İşte petrol fiyatlarındaki düşüşün nedeni.

22.06.2022-09:51 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-11:30)

Resesyon yorumları yatırımcıların ekonomik aktivite ile ilgili endişelerini körüklemeye devam ederken, petrol fiyatları üzerinde de baskı yarattı.

ABD ham petrolü ve Brent petrolde yüzde 3'ü aşan düşüş kaydedildi. ABD ham petrolü 106 doların altını görürken, Brent petrol de 111 dolar seviyesine geriledi.


Fiyatlar neden düştü?

ABD Başkanı Joe Biden'in federal akaryakıt vergisinin askıya alınması planı petrol fiyatlarını bir hayli düşürdü. Fiyatların gerilemesinde, Biden yönetiminin ABD'nin büyük petrol şirketlerine baskıyı artıracağı beklentileri de bir nebze etkili oldu.

ABD Başkanı Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de bir resesyonun kaçınılmaz olmadığına vurgu yapsa da Wall Street kurumları resesyon beklentilerini yükseltti.

Petrol piyasasında günün takip edilecek önemli gelişmelerinden birisi ise Biden'ın benzinde geçici vergi muafiyeti çağrısı olacak.

Özel bir ekonomi kanalına açılama yapan kaynaklar Başkan Biden'ın gün içinde Kongre'ye benzinde geçici bir vergi muafiyeti sağlanması çağrısında bulunacağını dile getirdi.

Joe Biden Pazartesi günü ABD'de yükselen benzin fiyatlarıyla mücadele için benzin vergilerinde geçici vergi muafiyet sağlayıp sağlanmayacak mı diye sorusuna yanıt olarak, 'Bunu değerlendiriyorum. Verilere dayalı bir karar almayı umuyorum. Bu haftanın sonuna kadar bu konuda bir karara varacağız.' ifadesinde bulundu.

Biden, galon başına 18,4 sentlik bir muafiyet üzerine çalıştıklarını dile getirmişti. Ülkede benzin fiyatları galon başına 5 dolar seviyelerinde yer alıyor.

Geçici vergi muafiyetine ABD Kongresi'nde birçok Demokrat'ın da dahil olduğu ciddi bir muhalefet olduğu belirtiliyor.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal