Passiflora Çayı Ne İşe Yarar?

Passiflora bitkisi, bitki çayları içinde insanı sakinleştiren, sinir stresi gideren bitki olarak bilinmektedir. Passiflora bitkisi hakkında bilinmeyenleri sizin için derledik. Detaylar haberimizde...

25.06.2019-16:14 - (Son Güncelleme: 12.01.2022-17:28)

Passiflora son günlerin popüler bitkileri arasındadır. Özellikle bitkinin faydaları nedeniyle kullanımı önemlidir. Sizlerde passiflora hakkında detaylı bilgi edinerek, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizlere Passiflora çayı nasıl yapılır, Passiflora bitkisinin yararları nelerdir? Çarkıfelek bitkisi nasıl kullanılır konusunu detayları ile derledik.

Passiflora bitkisi içeriğindeki chrysin ve benzoflavone ile beyindeki GAMA (gama aminobütrik asit) hormonunu artırmaya destek olur. Sinir ve stresi giderir. Uyku problemleri tedavisine de iyi gelir. 

PASSİFLORA'NIN FAYDALARI

Passiflora aynı zamanda çarkıfelek bitkisi olarak da bilinmektedir. Çarkıfelek ismi ile bilinen meyveye de sahip bir bitkidir. Faydaları fark edildikçe popüler hale gelen passiflora anavatanı Güney Amerika'dır. Bitkinin 400 üzerinde farklı türü olduğu bilinmektedir.

Passiflora çayında bulunan kesretin ve kaempferol denilen fitokimyasal ve alkaloidlerin, psikolojik sağlığı iyileştirdiği, vücutta olan stres hormonunu azalttığı bilinmektedir. Böylece, kişi daha pozitif hissedip daha az stresli olur.

Passiflora bitkisi passifloraceae bitki ailesinden olan başta sakinleştirici dinginleştirici özelliği olmak üzere sağlık için faydası saymakla bitmeyen muhteşem bir bitkidir. Bu makalemizde Passiflora bitkisinin sağlık için faydalarından bahsedeceğiz.

Keşfedildiği Güney Amerika'da yüzyıllardır bu bitkinin şifalarından faydalanılmaktaydı. Arkeolojik bulgular bitkinin ve meyvesinin tedavi amaçlı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çokça merak edilenpassifloranın faydaları ise;


- En güçlü özelliği doğal bir sakinleştirici olmasıdır.

- Özellikle anksiyete durumlarında kullanılmaktadır.

- Endişeleri azaltıcı etkisi bulunur.

- Zihninde sakinleşmesini sağlar.

- Parkinson hastalığındaki gibi sinirsel nöbetleri önler.

- Kilo verme üzerinde olumlu etkileri bulunur.

- Kronik uykusuzluklarda kullanılır.

- Ayrıca sinirsel kaynaklı uykusuzluklarda da kullanılmaktadır.

- Zona hastalığında duyulan ağrıların hafiflemesine yardımcıdır.

- Adet dönemi sancılarını hafifleterek bu dönemi daha sakin geçirmenizi sağlar.

- Karaciğer sağlığı içinde önemli bir bitkidir.

Passiflorayı kapsül, tablet gibi yöntemlerle alabileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz. Farklı formlarda tüketebileceğiniz çarkıfelek bitkisinin çayını taze demleme olarak kullanmanız önerilmektedir. Her tüketim için yeni çay demlenmesi önemlidir. Farklı formlardan size uygun yöntemi seçerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

PASSİFLORA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir tutam çarkıfelek bitkisini bir fincan sıcak suya ilave edin. Fincanın ağzını kapatarak yaklaşık 10 dakika bekletin sonrasında süzerek çayınızı içebilirsiniz. Passiflora çayını kaynatmadan demleme yapmanız önemlidir. Ayrıca her defasında tüketeceğiniz kadar taze olarak demleyiniz. Passiflora çayını gün içinde 3 fincan tüketebilirsiniz. Uyku problemleri olanların yatmadan 1 saat önce 1 fincan içmeleri yeterli olmaktadır.


Passifloranın bilinen yan etkileri bulunmamaktadır. Fakat tüketimde ölçüyü kaçırmamak önemlidir. Eğer çayını kullanıyorsanız 3 fincanın üzerine çıkmamanız tavsiye edilir. Tablet veya kapsül formlarında ise doktor ve eczacınızın tavsiyelerine uyunuz. Anti depresan ilaçları kullanıyorsanız çarkıfelek bitkisini tüketmeyiniz. Kronik hastalığı bulunanların ve hamilelerin doktoruna danışmadan hiç bir bitki çayını kullanmamaları önemlidir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal