Oyun Oynayarak Kripto Para Kazanabileceğiniz GameFi Nedir, Oyunları Nelerdir?

GameFi gelecek senenin yeni trendi olmaya aday. Oyun oynayarak kripto para kazanma imkanı veren GameFi, tokenları ve oyunlarıyla dikkat çekiyor. Peki, GameFi nedir?

13.11.2021-17:42 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-10:09)

Kripto paralar hayatımızda büyük bir yer edindi. Ulusal paralara güveni kalmayan toplumlarda en çok tercih edilen yatırım aracı kripto para çeşitleri olarak gözlemleniyor. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin gibi birçok kripto para çeşidi yüksek rağbet görüyor. Bunlardan bir tanesi en garibi. Oyna kazan modeli ile işleyen yeni nesil para kazanma yolu bulundu. GameFi sistemiyle oyuncular oyun oynayarak kripto para kazanabilecekler. Peki, GameFi coin nedir? GameFi tokenleri hangileridir?

İLK E SPOR TURNUVASI BAŞLIYOR

UFO Gaming oyna kazan türünün ilk e spor turnuvasını 24 Kasım'da başlattı. Apex Legends Tournament Twitch üzerinden sunuldu. 600 oyuncunun katıldığı turnuvaya ev sahipliği yapan UFO Gaming, Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuştur. Böylece metaverse evreninde kurulmuş ilk e spor turnuvası düzenlenmiş oldu.

FLOKI INU VALHALLA METAVERSE'E ATILDI

Floki Inu topluluk ekibi, her geçen gün kripto parayı güçlendiriyor. Endüstrinin dışından insanları da topluluğa çekmek isteyen ekip, Valhalla adında bir NFT oyun Metaverse üzerinde çalışıyor. Bu konsept, Floki'nin oyna-kazan bir NFT oyun metaverse'ü Valhalla'ya dikkat çekiyor. Valhalla üzerinden Floki Inu satın alınıp geliştirildikten sonra satılabilecek.

XSPACE GAME TOKEN GÜVENİLİR Mİ?

Birçok sitede ismi görülen ve Twitter'da gündem olan Xspace Game Token, sosyal medyada etkili olmaya çalışıyor. X-Space Game, Apple ve Google Play Store'dan indirilen ve kripto para kazanılan bir tokendır. Oyun, sonsuz bir koşma temalı platformdur. Nisan'da başlayan X-Space Token, sosyal medya hesaplarında güvenilir bir his vermiyor. CEO'sunun sadece 60 takipçisi olması ve profil fotoğrafının olmaması X-Space Game Token'ın güvenilirliğini sarsıyor. X-Space Game Token şu an pek fazla yatırımcı almıyor. Yatırımcılar telefon üzerinden para kazanma konseptine hala uzak duruyor. 


GAMEFI NEDİR?

GameFi, blockchain temeline sahip, oynayan kişiye oynadığı süre başına kripto para cinsinden gelir elde etme imkanı sunan oyunlara denir. Yapı, NFTleri blockchain altyapısıyla ile birleştirerek güvenli kazanç yolu yaratır. GameFi oyun oynayarak oyuncuya finans yaratır. GameFi fikri ilk olarak 2020 yılında Andre Conje tarafından 2020 yılında ortaya atılmıştır. Oyunların kendilerine has kripto tokenleri yani varlık birimleri mevcuttur.

GameFi sistemin oyuncu kripto para madencisi gibidir. Oyun, bir tür bahis gibidir. Mini bir oyun olacağı gibi daha farklı bir oyun da olabilir. Bu oyunlar, oyuncunun zamanını kripto paraya yatırım yapmasını sağlar. DeFi yani merkeziyetsiz finans üzerine kuruludur. 


GAMEFI YORUMLARI VE GELECEĞİ NELER?

2021 yılında kripto para borsası inanılmaz şekilde büyüdü. Tahmin edilmeyecek noktalara giden kripto para borsası sayesinde GameFi’ın da geleceği oldukça parlak gözüküyor. Metaverse ve diğer sanal gerçekliklerin trend haline gelmesi ve birçok firmanın sanal gerçeklik furyasına katılması sebebiyle GameFi geleceğin sektörü olacağına benziyor. Oyunlaştırma eğilimi ve NFT sisteminin ilerlemesi GameFi’ı geleceğin yıldızı haline sokuyor.

GAMEFI TOKENLARI VE OYUNLARI HANGİLERİDİR?

Şu an 180den fazla GameFi projeleri bulunuyor. GameFi tokenları yeni yeni meşhur olmaktadır ve geleceği açıktır. Bunlardan en önemlileri aşağıdakilerdir.


AlienWorlds: Evrenin kısıtlı kaynakları için savaş verilmesi üzerine ilerliyor. Oyuncular Trillium madenciliği ile kendi kripto paralarını üretebilirler. Savaşıp arazi kiralaması üzerinden kripto para kazanılabilir. Oyun Ethereum ve Binance Smart Chain ile ilerliyor. 

AxieInfinity: Oyun daha çok Pokemon’a benziyor. Canavarlar toplanıp geliştirilmeye çalışılır. Canavarlar satılıp geliştirilerek savaşlara sokulup savaşlar kazanılarak kripto para kazanılır. AXS ve SLP tokenları oyunda kullanılıyor. Oyun Ethereum blok zinciri tabanlı bir yapımdır. 

Upland: Metaverse olan Upland’te oyuncular dünyada olan mülkleri satın alıp takas edebiliyor. Oyuncular mülklerinin değerini arttırmak için çalışırlar. Koleksiyon mantığı sebebiyle Monopoly’e benziyor. EOS zinciri üzerinden ilerliyor.

NOT: BU İÇERİK YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. TÜM SORUMLULUK OKUYUCUYA AİTTİR.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal