Navalny'e Karşı Açılan Dava Sonuçlandı!

Rus muhalif lider Aleksey Navalny, Rus güvenlik şirketi "Wagner"in yöneticisi olduğu iddia edilen Yevgeniy Prigojin’in itibarını zedelediği gerekçesiyle 500 bin ruble (yaklaşık 6 bin 700 dolar) para cezasına çarptırıldı.

05.03.2021-18:59 - (Son Güncelleme: 05.03.2021-18:59)Navalny'e Karşı Açılan Dava Sonuçlandı!

"Kremlin'in aşçısı" olarakta anılan Prigojin'in, Navalny'e karşı açtığı dava, Rusya'nın Moskova bölgesinde bulunan  Lyublinskiy Bölge Mahkemesinde görüldü.

Lyublinskiy Bölge Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, Navalny, "Prigojin'in itibarını zedelediği" gerekçesiyle suçlu bulundu.

Ayrıca mahkeme heyeti, Navalny'nin Prigojin ile ilgili iftira niteliğinde yayınladığı bilgilerin kaldırılmasına ve bu bilgileri yalanlaması emrini verdi.

Navalny, tüm bu kararlar neticesinde mahkeme tarafından 500 bin ruble para cezasına çarptırıldı.

PRİGOJİN KAZANDI

Rus muhalif Aleksey Navalny, Yevgeniy Prigojin'e ait olduğu iddia edilen "Moskovskiy Şkolnik" (Moskova öğrencisi) yemek şirketinin hizmet verdiği okullarda öğrencileri hastalandırdığını ve bunu açığa çıkardıklarını duyurmuştu.

"Moskovskiy Şkolnik" şirketi de Navalny, kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı ve avukatı Lubov Sobol'e yönelik toplam 88 milyon rublelik (yaklaşık 1 milyon 182 bin dolar) dava açmış ve bu davayı kazanmıştı.

Navalny, söz konu mahkeme kararına ilişkin, "Prigojin, zehirlediği yüzlerce çocuğa 300 bin ruble tazminat ödedi. Biz ise bu miktarın 293 katını kendisine ödemek zorundayız" demişt. Navalny, bu nedenle Rusya Adalet Bakanlığının "yabancı ajan" listesine aldığı Yolsuzlukla Mücadele Vakfını kapatma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Prigojin'e ait "Konkord" şirketi de Navalny ve ekibinden bazı şahıslara yönelik Prigojin'in itibarını zedeleyen paylaşım ve açıklamalar yaptıkları gerekçesiyle Ekim 2020'de dava açtığını duyurmuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR