MİT geçtiğimiz günlerde Yunan casusu yakalamıştı, Yunan casusun dili çözüldü!

Milli İstihbarat Teşkilatı, Yunanistan'da yaşamını sürdüren ve Türkiye'ye iş adamı kimliği ile gelen 67 yaşındaki Suriye-Yunanistan çifte vatandaşı Mohammad Amar Ampara'nın Yunanistan Ulusal İstihbarat Servisi (EYP) ile ilişki içerisinde olduğu saptandı.

27.06.2022-11:17 - (Son Güncelleme: 27.06.2022-11:17)

Milli İstihbarat Teşkilatı, Yunanistan'da yaşamını sürdüren ve Türkiye'ye iş adamı kimliği ile gelen 67 yaşındaki Suriye-Yunanistan çifte vatandaşı  Mohammad Amar Ampara'nın Yunanistan Ulusal İstihbarat Servisi (EYP) ile ilişki içerisinde olduğu saptandı. Yunan istihbaratçıların temin ettiği cep telefonu hattı ve belirlenen e-posta adresini kullandığını kaydedildi. Eşi Randa Ampara'nın çocukları cihada hazırlamak gayesiyle kurulan DEAŞ okullarının "Rakka Eğitim Sorumlusu" olduğu ve 2017 yılında Rakka'ya yapılan hava saldırısında öldüğü belirlenen Ampara'nın Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı EYP adına faaliyet yürüttüğü kaydedildi. 2014 yılından itibaren Suriye alanına bazıları yasa dışı olarak Türkiye üzerinden seyahatler gerçekleştirdiği tespit edilerek uzaktan izlenmeye alındı.

Adliyeye sevk edildi

Uzun uğraşlarla süren incelemeler ve araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler çerçevesinde MİT tarafından yakalanan Suriye ve Yunanistan vatandaşı Ampara'nın, Gaziantep Terörle Mücadele Şubesinde ifadesi alınıp, işlemeleri halledildikten sonra adliyeye sevki gerçekleştirildi. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Devletin Güvenliği, siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri paylaşma, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hakkında işlem yapıldığı ve ifadesi alınır alınmaz adliyeye sevkinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Yunan istihbarat mensuplarına gönderdiği ortaya çıktı

Ampara, ektin pişmanlık yayasından faydalanmak istedi. Eşini ziyaret amacıyla 2014-2017 yılları arasında 10 kez DEAŞ kontrolündeki Rakka bölgesine gittiğini ifade derek, ziyaretlerini EYP'nin yönlendirmesi ve bilgisi dahilinde yaptığını itiraf etti. Ampara'nın Türkiye seyahatlerinde, 2014-2022 yılları arasında Gaziantep'teki otellerde kaldığını, bu seyahatleri de Yunan istihbarat servisi elemanlarının talimatı ile gerçekleştirdiği saptandı. Rakka seyahatleri dönüşünde Türkiye'nin sınır güvenliğini ilgilendiren bilgileri ve müşahedelerini Yunan istihbaratçılarla paylaşan Ampara'nın ayrıca Yunan istihbarat mensuplarının talimatlarına istinaden Mersin'de yerleşik Suriyeli kişilere ilişkin tahkikat yaptığı, Mersin'de bulunan bir kişinin de adres bilgilerini Yunan istihbarat mensuplarına gönderdiği ortaya çıktı.

10 bin Euro ele geçirildi

Ampara'nın Yunan istihbaratçılarının bilgisi dahilinde DEAŞ mensuplarına yapılacak para havalelerinin ulaştırılmasını sağladığı, bu kapsamda eşi Randa'nın talebi üzerine Rakka'da faaliyet gösteren DEAŞ mensubu Şeyh Yassin'in Fas'ta yaşayan eşine para gönderdiği belirlendi. Zanlının bunun yanında, 2020 yılında Yunan istihbaratçılarının talebi kapsamında FETÖ/ PDY ile iltisaklı Gıda İhtisas Sanayici ve İş Adamları Demeği Yönetim Kurulu eski yedek üyesi Yunanistan'da mukim işadamı Bilal A.'ya ait ilişkin tahkikat yaptığı tespit edildi. MİT operasyonuyla yakalanan Ampara'nın üzerinden ise 10 bin Euro ele geçirildi.

Yunan İstihbaratıyla teması

2001 yılında Yuannistan vatandaşlığını alana Ampra, ailesiyle beraber Yunanistan'da yaşamaya başladı. Etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istedi. 2014 yılına kadar Yunanistan'ın Atina şehrinde çalıştığını anlatan Ampara, oturduğu mahallede Suriye vatandaşlarının da bulunduğunu ifade ederek, 2014 yılında eşi Randa'nın kendilerinden habersiz eve not bırakıp Türkiye üzerinden Suriye'ye giderek DEAŞ'a katıldığını itiraf etti. Eşinin geri Yunanistan'a getirmek sebebiyle Suriye'ye gittiğini dönüşte de Atina havalimanında Yunan Polisi tarafından bir odaya götürülerek Yunan İstihbaratından olan Kriaki isim kadın ile Nicos isimli erkeğin odaya geldiğini buradan itibaren Yunan İstihbaratıyla teması olduğunu ifade etti.

"Detayları ile öğrenmek istiyorlardı"

Casus Mohammad Amar Ampara Yunan istihbaratçılar ile yaptığı görüşmeler hakkında itiraflarda bulundu. Ampara, "Yunan istihbaratçılar, Türkiye sınırlarında çok sayıda polislerin olup olmadığını, güvenlik kameraların bulunup bulunmadığını, köpeklerin sınır kapılarında aramalarda bulunup bulunmadığını sordular ve hatta bundan sonraki tüm görüşmelerimizde bu soruyu sürekli bana soruyorlardı. Türkiye'nin sınır güvenlik hattında alınan tedbirleri detayları ile öğrenmek istiyorlardı. Suriye ülkesinden Türkiye Ülkesine kaçak olarak girenlere Türkiye güvenlik güçlerinin zor kullanıp kullanmadıklarını da soruyorlardı. Bende Yunan İstihbaratına Türkiye sınırındaki ışıklandırma, güvenlik önlemleri, konrtol noktaları, devriye sayıları, illegal geçiş noktaları, kontrollerin artırıldığı dönemler hakkında bildiklerimi anlatıyordum" açıklamalarında bulundu.

"Casus olduğumu bileceği için çok fazla soru sormadım"

Ampara, ifadelerinde itiraflarına devam ederken, "Bana hattı ile birlikte tuşlu küçük ve yeni bir telefon vererek benle iletişime geçecekleri zaman bu telefonu kullanmam gerektiğini söylediler. Bu esnada Kriaki kendi telefonumu alarak kendi numarasını Kriakos erkek ismi ile kaydetti. Daha sonra Nicos benim kullandığım telefonu alarak kendisini Sofia kadın ismi ile kayıt etti ve ben buradan ayrıldım. Ben Kriaki ve Nicos'a Yunanistan'da il değiştirsem veya bir yere gidecek olsam sürekli arar bilgi verirdim. Nicos ve Kriaki Rakka'daki son durum ve eşimin şifresini bildiği evimde kullandığım internetin Wifi şifresini öğrenmemi benden istemişlerdi. Bende eşimin Yunanistan İstihbaratı için çalıştığımı öğrenmesinden ve benim Casus olduğumu bileceği için çok fazla soru sormadım." diye konuştu.

"Türkiye aleyhinde yarayabileceğini söyledim"

Ampara'nın, itiraflarına devam ederken Türkiye aleyhine olacak öneriler sunduğunu kabul etti. Ampra, "Bende bunun üzerine Atinadan Mersin iline geldim. Mersin'deki Anas S.'nin açmış olduğu spor salonunun adresini ve koordinatını Yunan İstihbaratçılarına gönderdim, ayrıca Yunan İstihbaratçıları Mersin limanında gemi lojistik firmasının sahibini bana sordular bende Suriye uyruklu Ali D.'nin bilgilerini ve numarasını istihbaratçılarla paylaştım. Bunun dışında 2020 yılı içerisinde Yunan İstihbaratçıları bana benimle beraber Yunanistan'da namaz kılan kişileri sorduklarında, bende benim ile birlikte Yunanistan'da namaz kılan ve işadamı olan aynı zamanda FETÖ mensubu Erdoğan muhalifi olduğunu bildiğim Bilal A.'nın ismini söyledim. Daha sonra da bu şahıs hakkında kendilerine detaylı bilgiler verdim ve bu şahsın kendilerine Türkiye aleyhinde yarayabileceğini söyledim" ifadelerini kullandı.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal