MGK'dan 100. Yıl Mesajı: Her Alanda Olduğu Gibi Ekonomide de Güçlü Olacağız

25 Kasım Perşembe günü yapılan Milli Güvenlik Toplantısı sonrası yapılan açıklamalar ile birlikte Türkiye'nin yeni politikaları belli oldu.

26.11.2021-10:03 - (Son Güncelleme: 26.11.2021-10:08)MGK'dan 100. Yıl Mesajı: Her Alanda Olduğu Gibi Ekonomide de Güçlü Olacağız

Son dakika gelen bilgilere göre 25 Kasım Perşembe günü yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nun yaptığı toplantının detayları belli oldu. Milli Güvenlik Kurulu’nun yaptığı ilk açıklamalarda konu ile ilgili şu sözlere yer verildi; “Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir” 

Milli Güvenlik Kurulu 25 Kasım Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanmıştı. Toplantıda yapılan görüşmeler sonucu terörle mücadelenin son sürat devam edeceği bilgisi alınırken konu ile ilgili şu açıklamalar yapıldı; “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurtiçinde ve yurtdışında azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür. Bu kapsamda, bölücü terör örgütüyle hudutlarımız başta olmak üzere gerekli her türlü mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı Ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.”

İSTİKRARI BOZACAK GİRİŞİMLER ENGELLENECEK

Yapılan açıklamaların devamında bölgede istikrar ve barışı tehdit eden her durumun engelleneceği vurgusu yapılırken şu ifadelere yer verildi; “Türkiye’nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru destek verenlerden, uluslararası hukukun açıkça ihlali olan bu faaliyetlerini bir an evvel sonlandırmalarının beklendiği ifade edilmiştir. Balkanlardaki son gelişmeler değerlendirilmiş, ülkemizle güçlü tarihî ve kültürel bağları bulunan bu coğrafyada büyük fedakârlıklarla tesis edilen huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulanmış, tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının ve istikrarı bozacak girişimlerden imtina etmesinin zaruretine dikkat çekilmiştir.”

YUNANİSTAN’IN SAVAŞ ÇAĞRILARINA YANIT VERİLDİ

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Yunanistan konusuna da değinildi. Son günlerde Yunanistan’ın yaptığı skandal açıklamalara barış ağzı ile yanıt verilirken yapılan açıklamalarda şu sözlere yer verildi; “ Yunanistan’ın, saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği vurgulanmıştır. Uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan’ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edilmiştir.”

TÜRKİYE KOMŞULARI İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYOR

Türkiye’nin dünyanın çeşitli bölgelerinde sahada olduğunu belirten açıklamalarda, komşu ülkelere barış çağrısı yapılırken açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “ Libya’da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi sürecindeki kritik aşamalardan biri olan devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde ve sükûnet içinde gerçekleştirilebilmesi için tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiği belirtilmiş; uluslararası toplum, süreci kendi menfaatleri uğrunda istismar eden aktörlere karşı durmaya çağrılmıştır. Karadeniz ve Kafkasya’daki gelişmeler ele alınmış, kuzeydeki komşularımız arasındaki anlaşmazlıkların, uluslararası hukuk ve ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, barışçıl yollarla bir an önce çözülmesinden yana olduğumuz, ayrıca, Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtilmiştir.”

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal