Meteoroloji’de plan yapacaklara uyarı: Hafta sonu yoğun yağış geliyor! Çok sayıda ile sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji’den yapılan açıklamada öğle saatlerinden itibaren Ege, Trakya, Güney ve Batı Marmara bölgelerinde yoğun sağanak yağış yaşanması bekleniyor. İşte 11 Kasım 2023 güncel hava durumu…

11.11.2023-09:14 - (Son Güncelleme: 11.11.2023-17:23)

Havanın giderek soğumaya başladığı şu günlerde beklenen sağanak yağışlar da etkisini yavaş yavaş gösteriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden paylaşılan verilere göre 8 ile sarı, 5 ile turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Yurtta etkisini sürdüren kurak havalar yerini yağışlı günlere bırakıyor.

Marmara ve Ege yağmura teslim

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamaya göre; yurdun batı kesimleri çok bulutlu, Marmara (Bilecik ve Sakarya hariç), Ege kıyıları, Manisa ve Antalya çevreleri yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji hava durumu

Sarı ve turuncu kodlu uyarı

MGM'nin sitesinde yer alan uyarı haritasına göre Bilecik, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne sarı kodla uyarılırken, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa ve Aydın'a ise turuncu uyarı verildi.

Sıcaklıklar düşüyor

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, iç ve kuzey kesimlerde artacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Vatandaşa tedbirli olmaları uyarısı yapıldı

Yağışların İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgârın, Marmara ile Kuzey Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/saat, Marmara'da yer yer 90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İstanbul için saat verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda, "11 Kasım Cumartesi günü öğleden sonra Kırklareli ve Tekirdağ'da akşam saatlerinden itibaren İstanbul'da yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel oldu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." ifadeleri yer aldı.

Yağışın başlangıç saati olarak 11.11.2023 13.00, bitiş vaktinin de 11.11.2023 23.50 olarak tahmin edildiği ifade edildi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal