Mersin'de Dev Köpek Balığı Yakalandı!

Mersin açıklarında balıkçılar, hemen hemen beş metre uzunluğunda ve 400 kg ağırlığında dev 'pamuk' türü köpek balığı yakaladı. Açıkta olan balıklara saldıran köpek balığı, dört beş saat süren bir uğraş neticesinde yakalandı.

12.11.2020-11:43 - (Son Güncelleme: 12.11.2020-16:12)Mersin'de Dev Köpek Balığı Yakalandı!
Mersin açıklarında geçen gün avlanmaya çıkan balıkçıların ağlarına, dev köpek balığı geldi.

Hemen hemen beş metre uzunluğunda ve 400 kg ağırlığında olan pamuk türü köpek balığı, görenlerin ilgisini topluyor.

Pazarın açılışında balık pazarına getirilen köpek balığını yedi kişi ancak kaldırabilirken, etraftan geçen vatandaşlar da meraklı gözlerle balığı inceledi.

Balıkçılar ile vatandaşlar dev köpek balığının resmini çekerken, balığın bilhassa kanser hastalarına ücretsiz bir şekilde dağıtılacak olması vatandaşların takdirini topladı.

'KAFASINDAN KUYRUĞUNA KADAR...'

Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, balığın 'pamuk' türü bir köpek balığı olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

'Sabah 06.00 sularında Cezmi Bey isimli balıkçı teknemiz bu balığı yakaladı. Gördüğünüz gibi boyu yaklaşık 5 metre ve 350-400 kilogram ağırlığında. Balıkçılarımız bunu tekneye çekmek için 4-5 saat uğraştılar. Bu balık normalde burada olmaz ama balık sürüsüne daldığı zaman ağlara takılabiliyor. Ağlara da takılınca balıkçılar mecbur çekiyorlar. Ciğerlerini çıkardık ve yaklaşık 100 kilogram. Bu balıkların en büyük özelliği zaten kafasından, kuyruğuna kadar uzanan çok uzun bir ciğeri vardır. Bu balıkların solunumları çok güçlüdür.'

'DÜNYADA KANSERE YAKALANMAYAN TEK CANLI KÖPEK BALIĞIDIR'

Bu aylarda normal şartlar altından köpek balığını Akdeniz’de görmediklerine vurgu yapan Polat, 'Biz bu balığı Mart ve Nisan aylarında bekliyoruz. Ancak Akdeniz’de havaların sıcak gitmesinden dolayı bu balık karşımıza çıktı. Normalde bu aylarda köpek balıklarına rastlamıyoruz. Bu balık tabi ki çok faydalı. Ciğerlerini çıkardık. Özellikle ciğerlerini kanser hastalarına ücretsiz olarak veriyoruz. Onlar da bunları kür olarak kullanıyor. Dünyada kansere yakalanmayan tek canlı köpek balığıdır. Yani köpek balıklarının eti ve ciğeri inanılmaz faydalıdır. Bu balıkların çok özelliği vardır. Hiçbir balığın ulaşamadığı yerlere bu balıklar ulaşır. 3 kilometre ötedeki bir kokuyu, hareketi hissedebilir, duyabilirler. Diş yapıları da çok keskindir. Bazı köpek balıklarında bu diş sayısı 500’ü bile bulabiliyor' dedi.

Bu balıkların insanların yüzdüğü alanda yüzmediğine de işaret eden Polat, 'Köpek balığı 12 mil açıktan sonra karşınıza çıkabilir. Zaten 12 mil açıkta da yüzen bir insan yok. Biz sahillerde köpek balıklarına saldırıyı filmlerde görebiliriz. Bu pamuk cinsi bir köpek balığıdır. Zaten insanları gördüğü zaman zarar verebilen bir balık değildir. Köpek balığının bir özelliği de balon balığını yiyebilen birkaç türden biridir. Yani doğanın dengesine katkıda bulunan en büyük balık türlerinden biridir' diye konuştu.
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal