Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Dolar Nasıl Karşıladı?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün yapmış olduğu toplantının ardından politika faizi 100 baz puan düşürülerek yüzde 18 olarak açıklandı. Bunun sonrasında Dolar ve Euro gibi döviz kurları nasıl tepki verdi?

12.02.2021-10:32 - (Son Güncelleme: 23.09.2021-16:37)Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Dolar Nasıl Karşıladı?

Büyük bir merakla beklenen faiz açıklaması yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini toplam 100 baz puan indirerek yüzde 19'dan 18 seviyesine indirdi. Peki, bu faiz değişikliği dolar, euro kurları ile Borsa İstanbul'da nasıl bir hareket sağladı. Faizle enflasyon arasında nasıl bir ilişki var? Bütün detayları sizin için yanıtladık.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI NE OLDU?

Kavcıoğlu, Mart ayı içerisinde göreve gelmesinin ardından 'Politika faizini güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz.' ifadelerini kullanmıştı. Fakat Kavcıoğlu'nun geçtiğimiz ay yıllık enflasyonun yüzde 19,25'e yükselerek politika faizini aşmasının ardından 'Çekirdek enflasyonu esas alacağız.' sözlerini kullanması, Türkiye'de bazı ekonomistler tarafından faiz indirimi hazırlığının sinyali olarak görülmüştü. Bu öngörüler de haklı çıkarak bugün politika faizini yüzde 18 olarak değiştirdi.


MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINDAN SONRA DOLAR NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısı ile politika faizini yüzde 19'dan 18'e indirmesi sonucunda dolar kuru 8.80 seviyelerini zorladı. Dolar dışında Euro kuru da 10.33 seviyelerini zorladı.

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi 1414 puanda olan Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi, sert düşüş sonucunda 1395 puana kadar gerilemesinin ardından bir miktar artışla yukarı doğru hareketlilik kazandı.


Yapılan açıklamada, çekirdek enflasyon konusuna dikkatleri çekerek bir güncelleme gereği duyulduğu ifade edildi ve açıklamanın devamında 'Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.' sözleri kullanıldı.

FAİZ VE ENFLASYON ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR?

Faiz ve enflasyon oranları arasında oldukça yakın bir bağlantı vardır. Faiz bu ilişkiye ek olarak döviz kurunu da doğruca etkileyen unsurlar arasında bulunur. Uygulanan politikalar sonucunda bu kavramlar arasında bir denge kurulmaya çalışılır.

Merkez Bankası'nın piyasa içerisindeki para arzını yönetebilmek adına sahip olmuş olduğu araçlardan birisi politika faiz oranlarıdır. Politika faiz oranlarında değişikliğe gidilenler ile piyasadaki oyuncuların borç alma ile verme maliyetlerini değiştirmesinden ötürü hem bankaların uygulamış olduğu faizleri hem de hisse senedi,  tahvil gibi varlıkların değerini etkisi altına alıyor.

Faiz oranlarının seviyesi, bireyler ile birlikte kurumların kaynaklarını tasarrufa ya da harcamaya yöneltmesinde belirleyici rol oynuyor. Buna örnek vermek gerekirse faiz oranlarının düşük olduğu bir ortam içerisinde tasarruf üzerinden elde edilecek gelir de düşük olmasından ötürü harcama eğilimi yükseliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal