Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türünün olduğunun altını çizen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Neşe Güney, kadınlarda risk faktörlerini anlattı.

16.11.2021-16:44 - (Son Güncelleme: 25.01.2022-15:56)

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türünün olduğunun altını çizen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Neşe Güney, kadınlarda risk faktörlerini anlattı.

Ailede bulunan meme kanseri öyküsü ve obezitenin meme kanseri riskini artırdığını dile getiren Uzmanı Prof. Dr. Güney, kadınlarda evlilik ve anne olma yaşının gün geçtikçe yükseldiğini söyleyerek 30 yaşından sonra anne olan kadınların da risk grubuna dahil olduğunu vurguladı.

Meme kanserinin toplumda çok sık görülen bir kanser olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güney, şunları kaydetti: ''Erken tanı ve tedavi ile meme kanserindeki tedavi başarısı oldukça yüksek olmakla birlikte her yıl yaklaşık 7 bin kişi meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Meme kanseri, memede süt üreten bezlerden veya sütün taşınmasını sağlayan kanallardan köken alabiliyor. Memedeki yağ dokusu veya firez dokulardan da kanser gelişebiliyor. Meme kanseri biyolojik olarak her iki cinsiyette de görülebilir ancak biz meme kanserini sıklıkla kadınlarda görüyoruz.''

HER 8 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİYLE KARŞI KARŞIYA!

Her sekiz kadından birinin hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riskinin bulunduğunu ifade eden uzman isim, ''Bu nedenle meme kanseri ile ilgili farkındalığın yüksek olması, kanser taramalarının belirlenen yaş grubundaki kadınlara düzenli bir şekilde yapılması ve böylece kanserin erken dönemde teşhis edilip tedavisine başlanması hayati bir öneme sahip'' dedi.

30 YAŞINDAN SONRA ANNE OLANLAR RİSK GRUBUNDA


Pek çok faktörün meme kanseri riskini artırdığını söyleyen Güney, ''Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına bağlı oluşabiliyor. Bu kontrolsüz çoğalmaya hücrelerin genetik yapısında meydana gelen mutasyonların neden olduğu biliniyor. Bazı biyolojik ve çevresel faktörler hücrelerdeki bu değişime katkıda bulunabiliyor. Özellikle kadınların son yıllarda iş yaşamında daha aktif rol oynaması gibi çağın getirdiği zorunluluklarla birlikte evlilik ve anne olma yaşı gün geçtikçe artmakta. Meme kanserinde risk faktörlerinden biri de geç yaşlarda, özellikle ilk kez 30 yaşından sonra anne olmak olarak gösterilebilir'' diyerek yaş ve kanser riski arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE İKİ YÖNTEM MEVCUT!

Prof. Dr. Güney meme kanseri tedavisine ilişkin ise şöyle dedi: ''Tedavide cerrahi ve onkolojik olarak iki farklı yöntem uygulanabiliyor. Kanserli dokunun cerrahi olarak çıkarılması temel yaklaşım olarak görülmektedir. Fakat cerrahinin mümkün olmadığı durumlarda meme kanseri tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi de uygulanmakta. Bu yöntemler, cerrahi öncesi tümör boyutunu küçültmek için uygulanabildiği gibi ileri evre meme kanserinin tedavisinde de uygulanabiliyor.''

MEME KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

- Önceden meme kanserine yakalanmış olmak

- Akrabalarda meme kanseri öyküsü

- BRCA1 ve BRCA2 gibi meme kanseri gelişimde rol oynayan genlerde mutasyon

- Radyasyon maruziyeti

- Obezite

- Erken yaşta adet olmak

- Geç yaşta menopoza girmek

- Gebelik yaşamamak

- İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğurmak

- Hormon replasman terapisi almak

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal