mRNA Aşısı Kansere Umut Olacak!

Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, mRNA aşısı teknolojisinin kansere karşı da umut verdiğini dile getirdi. Detaylar haberimizde...

16.11.2021-16:18 - (Son Güncelleme: 16.11.2021-16:18)

Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, mRNA aşısı teknolojisinin kansere karşı da umut verdiğini dile getirdi.

Şahin, kanser aşısı çalışmalarının ilk sonuçlarının olumlu olduğunu açıklayarak şöyle dedi: "Örneğin yumurtalık kanseri veya testis kanseri olan hastalarında bu tip bir tedavi güvenli görünüyor ve bazı hastalarda tümörlerinin küçüldüğü klinik faaliyet gördük. Bu heyecan verici" 

YENİ HEDEF KATI TÜMÖRLER

Uğur Şahin, katı tümörleri hedef alarak kanser tedavisinde çığır açmayı umuyor. CAR-T tedavisi, her hastadan T-hücreleri ismi verilen bağışıklık hücreleri alınmasını, kanseri hedef alacak bir şekilde genetik olarak değiştirilmesini ve sonrasında tümör ile savaşmaları için tekrar hastanın vücuduna verilmesini içermektedir.

AŞI KANSERE KARŞI UMUT OLDU!

Kanser İmmünoterapi Derneği'nin toplantıları için Washington'da bulunan Uğur Şahin, ''CAR-T hücre tedavileri, katı hücrelerde B hücreli tümörlerden çok daha zor. Dolayısıyla, CAR-T hücrelerinin katı tümörlerde çalıştığına dair henüz büyük bir kanıt yok. Ancak doğru hedef ve aşı kombinasyonunun bu sınırlamanın üstesinden gelebileceğine inanıyoruz'' diyerek güven verdi.

Uğur Şahin aşı sürecini anlatırken şunları kaydetti: "Claudin-6, tümör hücreleri üzerinde bulunuyor. T hücrelerinde de reseptörler, Claudin-6'yı tanıyan CAR-T hücre reseptörleri. Bu Car-T hücreleri infüze edildiğinde, tümör hücrelerini tanır ve öldürürler. Ancak belirli bir zaman sonra çalışmaları durur. Bu aşının fikri bu CAR-T hücrelerini yeniden aktive etmektir. Aşıyı bünyeye veriyoruz ve aşı, dendritik hücreler adı verilen özel hücrelere Claudin-6'yı sunuyorlar ve ardından CAR-T hücreleri bunu fark ediyor ve ardından çoğalmaya ve yeniden etkinleşmeye başlıyor. Yani tedavimizin fikri, CAR-T hücre tedavisini aşılarla birleştirmek. CAR-T hücrelerinin daha fazla çoğalmaya devam etmemesi durumunda, bu hücrelerin sayısını arttırabilecek bir aşımız var''

GÜVENİLİR TEDAVİ TÜMÖRLERİ KÜÇÜLTÜYOR

BioNTech, Kanser İmmünoterapi Derneği'nin toplantılarında klinik deneylerden çok erken bazı sonuçlarını sunarak şöyle dedi: "Sunduğumuz veri setlerinden biri hücre terapisi ile ilgili olan. Örneğin yumurtalık kanseri veya testis kanseri olan hastaların tedavisi CAR-T hücreleri kullandığımız erken aşama çalışmamızda gördük ki, bu tip bir tedavi güvenli görünüyor ve bazı hastalarda tümörlerinin küçüldüğü klinik faaliyet gördük ve bu heyecan verici"

BİONTECH RİSKİ AZALTIYOR!

Sözlerine devam eden Şahin, ''Bugüne kadarki CAR-T hücre terapilerinde ortaya çıkabilen sorun ise toksisite. Yan etkiler ölümcül olabiliyor; sitokin salınım sendromu adı verilen ciddi bir iltihaplanmaya ve beyin şişmesine neden olabiliyor. BioNTech'in terapisinde hedef alınan Claudin-6 proteinin sağlıklı hücrelerde bulunmaması ise bu riski azaltıyor gibi görünüyor. Birkaç hastaya yaklaşık yüz milyon T hücresi aşıladık, evet ve güvenli görünüyor. Sitokin fırtınası gibi bir sınırlama görülmüyor. Tedavi iyi tolere ediliyor. Ayrıca aşı da şu ana kadar iyi tolere edildi, ancak daha fazla veri üretmemiz gerekiyor ve hastaları izlememiz gerekiyor" diyerek gelişmeleri aktardı.

AŞI KANSERE HANGİ EVREDE ETKİ EDECEK?

Uğur Şahin aşının kanserin hangi evresinde etkili olacağına ilişkin şunları kaydetti: "Şu ana kadar sadece ağır hastalığı olan ve başka bir tedavi seçeneği olmayan hastalarımız var. Bu hastalar üç ila dört kez kemoterapi görmüş bu gerçekten geç evre kanser hastaları. Ve bu geç evre hastalarda bir aktivite görebildiysek, elbette bu tip tedaviyi bir veya iki kür kemoterapi sonrası erken evrede olan hastalarda da kullanabiliriz. Bu da zaman alacak bir şey"

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal