Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı, stres ve depresyon ile savaşan ve pek çok faydası olan içeceklerden biri olarak biliniyor. Peki, melisa çayının yararları nelerdir? Melisa çayı nasıl demlenir?

18.05.2019-15:57 - (Son Güncelleme: 21.12.2021-18:19)

Melisa çayı, stres ve depresyon ile savaşan ve pek çok faydası olan içeceklerden biri olarak biliniyor. Peki, melisa çayının yararları nelerdir? Melisa çayı nasıl demlenir?

Günlük hayatımızın hemen her noktasında karşılaştığımız stres tüm hayatımızı etkilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Stresin yükselmesi demek, vücutta bir çok probleme neden olabilen serbest radikallerin de artması anlamına geliyor. Bunun yanında, çevre kirliliği, ağır metaller, sigara dumanı, radyasyona maruz kalma, ilaç kullanımı gibi etkenler vücudumuzda serbest radikallerin çoğalmasına sebebiyet veriyor.

ÇAM BALI ANTİOKSİDAN SEVİYESİNİ YÜKSELTİYOR!

Buna rağmen 2014 senesinde yapılan bir çalışmada, bitki çaylarının antioksidan kapasitesi incelenirken, çaya eklenen balın vücudumuzdaki serbest radikaller üzerindeki etkisi araştırılmış. Çalışma neticesinde, 1 bardak çaya eşdeğer 100 ml çay için en yüksek antioksidan değeri melisa çayında, ardından siyah çay ve beyaz çayda gözlenmiş ve özellikle melisa çayına çam balı katılmasının antioksidan aktivitesini daha da yükselttiği kanıtlanmış.

MELİSA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Hazmı kolaylaştıran, hafızayı güçlendiren, depresyon ve streste rahatlatıcı rol oynayan melisa çayının daha pek çok faydası bulunuyor. İşte melisa çayının her derde deva faydaları…

- Melisa çayı sinir sistemini etkileyerek stresi yok eder.

- Melisa çayı spazm çözücüdür.

- Melisa çayının hazmı kolaylaştırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

- Melisa çayı cildi tazeleyerek yaşlanmayı geciktirir.

- Beyin fonksiyonlarını iyileştiren melisa çayı hafızayı güçlendirmektedir.

- Melisa çayı ishal tedavisine yardımcı olmaktadır.

MELİSA ÇAYINI KİMLER İÇMEMELİ?

Melisa çayının çok sayıda faydası olmasına karşın tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da mevcut. Birçok ilaçla birlikte kullanımında melisa çayının yan etkileri olduğu görülüyor. Bunlardan bazıları; sedatif etkili ilaçlar, duygu durum bozukluğu sorunlarında kullanılan ilaçlar ve tiroit ilaçları.

Bu nedenle, kullanmadan önce hekiminize danışmanız önemli. Bunun yanı sıra, melisa çayının hamilelik ve emzirme döneminde kullanmamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

MELİSA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Melisa çayı için gerekli olan malzemeler:

- 1 çay kaşığı kurutulmuş melisa otu 

- 1 su bardağı su

Melisa çayını demlemek için; bir su bardağı suyu kaynatarak bir bardağa alın ardından da içine kurutulmuş veya taze olarak aldığınız melisa otunu belirtilen miktarda koyun. Melisa çayının 8 ila 10 dakika demlenmesini sağlayın. Demlenme süresi dolduktan sonra süzüp afiyetle için. Şifa olsun.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal