Lübnan Cumhurbaşkanı: Yıkım, Fitne ve Devlete Hakaret İçeriyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkenin ulusal parasını hedef alan yabancı platformlar olduğunun altını çizerek, “Lübnanlıların ekmeğiyle oynayanlara karşı ciddi ve hızlı adımlar kaçınılmazdır” dedi.

08.03.2021-18:57 - (Son Güncelleme: 08.03.2021-18:57)Lübnan Cumhurbaşkanı: Yıkım, Fitne ve Devlete Hakaret İçeriyor


Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yerel para birimi Lübnan lirasının dolar karşısında yaşadığı değer kaybı ve 2 Mart itibarıyla düzenlenen protestoları ele almak için Beyrut'ta Lübnan Başbakanı, Maliye, Savunma, İçişleri bakanları ve güvenlik yetkililerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Avn, gerçekleştirilen toplantıda Lübnan'ın mali konumu ve ulusal parasını hedef alan yabancı elektronik platformlar olduğuna dair verilere işaret ederek, emniyetin ülke konusundaki planları ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.

YIKIM, FİTNE VE DEVLETE HAKARET

Protestocuların yolları trafiğe kapatma eylemleriyle vatandaşın ulaşım haklarının ihlal edildiğini dile getiren Avn, yaşananların ifade özgürlüğünün ötesinde "yıkım, fitne ve devlete hakaret" içerdiğini ve güvenlik güçlerinin yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini açıkladı.

Ortada hiçbir gerekçe olmadığı halde doların hızlı yükseldiğini söyleyen Avn, "Lübnanlıların ekmeğiyle oynayanlara karşı ciddi ve hızlı adımlar kaçınılmazdır" dedi.

TEHLİKE KONUSUNDA UYARDI

Başbakan Diyab da ülkedeki durumun tehlikenin de ötesine geçtiğini vurguladı, "Döviz kurunu kontrol eden bazı platformlar, mali değil siyasidirler" dedi.

Lübnan'ı patlamaya doğru sürüklemek isteyenlerin olduğunu savunan Diyab, ülkenin kaderiyle oynayanların önünü kesmeleri gerektiğini söyledi.

Ülkenin para politikalarını ihlal eden döviz büroları hakkında işlem yapılması için emniyet görevlendirildi.

Karaborsada doları yükselten yasa dışı elektronik platformların kapatılması için yargıya yetki verildi.

Vatandaşın temel ihtiyaçlarını temin etmek amacıyla ticaret, sanayi ve sağlık sektörlerinin dışında dövizin kullanılmaması için ilgili bakanlıklara talimat verilecek.

Dışişleri Bakanlığının, Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin vatanlarına geri dönmelerine yardımcı olmaları için donör ülkeleri teşvik etme yönündeki çalışmalarını hızlandırmakla görevlendirildiğine işaret edildi.

Ayrıca ordu ve emniyet güçlerinden, protestocular tarafından yolların trafiğe kapatılmasına müsaade edilmemesi talebinde bulunuldu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR