Londra Filarmoni Orkestrası AKM'ye Hayran Kaldı!

Londra Firlarmoni Orkestrası dün akşam AKM’de konser verdi. Londra Firlarmoni’nın dışında bir çok sanatçı da dün akşam sahnedeki yerini aldı.

01.11.2021-10:35 - (Son Güncelleme: 01.11.2021-10:44) Londra Filarmoni Orkestrası AKM'ye Hayran Kaldı!

29 Ekim’de açılışı gerçekleştirilen Atatürk Kültür Merkezi büyük ilgi topladı. Dün akşam ise Londra Firlarmoni Orkestrası AKM’de konser verdi. Londra Firlarmoni Orkestrası’nın dışında bir çok sanatçıda dün akşam sahnedeki yerini aldı. Dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Londra Filarmoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezi'nde (akm) sahne aldı. Konser sonrası açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘AKM'nin ve CSO'nun dünyada en iyi çaldıkları konser salonu olduğunu söylediler. Bu da bizi ayrıca mutlu etti.’ ifadelerini kullandı. Bu yıl ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Beyoğlu Kültür Festivali’ kapsamında dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Londra Filarmoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezi'nde sahne aldı. İstanbul'da sanatseverlerle bir araya gelen orkestra, 96 kişilik dev kadrosuyla konserde özel bir repertuvarı seslendirdi. Yoğun ilginin yaşandığı konserde, Robin Ticciatti'nin yönetiminde izleyicilerinin karşısına çıkan topluluk, ilk eser olarak Ali Ekber Çiçek'in ‘Haydar Haydar’ türküsünü yorumladı. Konseri izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ‘Bu akşam Londra Filarmoni, ününe uygun bir performans gerçekleştirdi. Seyircilerimizle beraber hem Londra Filarmoni Orkestrası'nın etkili performansını hem de AKM'nin yüzde yüz sonuç veren akustiğini test etmiş olduk. Bu açıdan çok keyifli bir akşamdı.’ dedi.

LONDRA FİLARMONİ, AKM ÇALDIĞIMIZ EN İYİ KONSER SALONU

Dün akşam Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne alan dünyaca ünlü Londra Firlarmoni Orkestrası, konser sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ile bir araya geldi. Sahne performanslarının ardından bir araya gelen Londra Filarmoni ile Bakan Mehmet Nuri, yeni açılan Atatürk Kültür Merkezi ilgili yorumlarını aldı. Salona baıldıklarını ifade eden Orkestra, Dünya'da çaldıkları en iyi yer olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda (CSO) dün akşam da konser veren orkestranın hem AKM'yi hem de CSO'nun akustiğini, mimarını ve dizaynını çok beğendiklerini aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şunları kaydetti; ‘Biliyorsunuz Londra Filarmoni, dünyanın sayılı konser salonunda çalıyor ve bu anlamda da AKM'nin ve CSO'nun dünyada en iyi çaldıkları konser salonu olduğunu söylediler. Bu da bizi ayrıca mutlu etti. İnşallah bundan sonra İstanbul ve Ankara'da yaşayan vatandaşlarımız bu tarz etkinliklerle, pandeminin etkisinin biraz daha azalmasıyla daha çok buluşacaklar. Özellikle ilkbahara doğru uluslararası marka etkinlikleri, kurumları hem İstanbul'a hem Ankara'ya getirmeye devam edeceğiz.’ Bakan Ersoy, AKM'nin Beyoğlu Kültür Yolu projesinin son halkası olduğunu hatırlatarak, ‘3 yıldır üzerinde durduğumuz bir projeydi. Şu an hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Önce yatırımları tamamladık hem restorasyonları hem renovasyonları yaptık. Buraya sadece bir bina olarak bakmamak lazım. Burası konsept bir tasarım. 7 gün, 24 saat yaşayacak şekilde tasarlandı. İçini de hızlı bir şekilde dolduruyoruz.’ diye konuştu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal