Litvanya Rusya'nın yapacağı yaptırımlara karşı meydan okudu: Biz hazırız!

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Rusya'nın yaptırım tehdidine meydan okudu. Nauseda, Avrupa Birliği'nin (AB) Moskova'ya yeni yaptırımlar getirmesi durumunda Rusya'nın Kaliningrad dış bölgesine transit geçişi yasaklanan malların listesini genişletmeye hazır olduklarını söyledi.

23.06.2022-17:35 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-17:35)Litvanya Rusya'nın yapacağı yaptırımlara karşı meydan okudu: Biz hazırız!

İngiliz basınına açıklamalarda bulunan Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, ülkesinin Rusya'nın yapabileceği her türlü olası misilleme önlemiyle yüzleşmeye hazır olduğuklarını dile getirdi.  Özel bir haber ajansının vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda Nauseda, 'Biz hazırız ve Rusya'nın BRELL (elektrik şebekesi) sisteminden kopma gibi dostça olmayan eylemlerine hazırız' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, transit kısıtlamaların Litvanya'nın egemen bir hareketi olmadığını, yalnızca Ukrayna'da devam eden ihtilaf nedeniyle Moskova'ya karşı getirilen AB yaptırımlarının uygulanması olduğunu vurguladı.

'Avrupa Birliği'nin desteğini hissediyoruz, çünkü bu Avrupa Birliği tarafından verilmiş bir karardır' şeklinde konuşan Nauseda, bloğun Rusya'ya yeni kısıtlamalar getirmesi durumunda ülkenin yasaklı mallar listesini genişletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya tarafından tepkiyle karşılandı

Litvanya, AB Dış Bölgesi olarak tanımlanan Rusya'nın Kaliningrad bölgesi üzerinden yaptırım ürünlerinin geçişini yasaklama kararı Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Kaliningrad, Rusya'nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Rus toprağıdır.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal