KYK Burs Başvuruları Başladı!

KYK burs başvuruları için bugün başladı. Peki, KYK burs başvuruları ne zaman bitiyor? 2022 KYK burs ücretleri ne kadar? Kimler KYK bursundan yararlanabiliyor?

06.11.2020-23:33 - (Son Güncelleme: 05.11.2021-11:01)

Üniversiteler başladı, KYK yurt başvuruları sonuçlandı, öğrenciler yurtlarına yerleşti ve şimdi herkes Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs başvuru sonuçlarını bekliyor. KYK burs başvuruları geçen hafta başladı ve bugün sonra eriyor. Peki, KYK burs başvuruları ne zaman bitiyor? KYK burs başvuruları ne zaman? 2022 KYK burs ücretleri ne kadar olacak? 

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

KYK burs başvuruları uzun süredir öğrenciler tarafından bekleniyordu. Bugün başvurular başlamış durumda. Başvurular 8 Kasım 2021 23:59 tarihine kadar sürecek. 

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Burs ve kredi başvuruları ÖSYM ve KYK sitesinden yapılan duyurular sonucu belli tarih aralıklarında yapılıyor. Burs başvurusu e-devlet üzerinden yapılıyor. E-devlet şifresi eskiden sadece PTT şubelerinden alınabiliyorken artık internet üzerinden de alınabiliyor.


2022 KYK BURSU NE KADAR OLACAK?

KYK bursu her yıl enflasyon rakamlarına bağlı olarak yükseliyor. 5 yıl önce lisans ve ön lisans öğrencileri 400 TL olan KYK bursu, geçen sene 650 TL olarak belirlenmişti. Yüksek lisans yapan öğrencilerin bursu bin 300 TL iken doktora için KYK yardımı bin 950 liraydı. Bu yıl burs ücretleri tahmini lisans için 700 TL, yüksek lisans için bin 500, doktora içinse 2 bin TL olması bekleniyor.

KYK BURSU VE ÖĞRENİM KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

- Ön lisans öğrencileri

- Lisans öğrencileri

- Ön lisans okuyup sonra lisansa dikey geçişle geçen öğrenciler (hazırlık senesi hariç)

- Yüksek lisans ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfları dahil değildir)

- ÖSYM sınav sonucu ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100' giren öğrenciler

- Amatör milli sporcular

- Şehit ve gazi yakınları burs ve öğrenci kredisinden yararlanabilir. Öğrenciler aynı anda hem burs hem öğrenim kredisine sahip olamaz.

KYK öğrenim kredisini alan öğrenciler, mezun olduktan iki sene sonra faizli bir şekilde geri ödeme yapmaları gerekmektedir. 

Daha önce kurumdan burs alan öğrenciler, kurumdan daha önce öğrenim kredisi almış öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, normal öğrenim süresini dolduran öğrenciler, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri burstan yararlanamaz.

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANAMIYOR?

KYK bursu başvuru tarihi bugün son. Enflasyon rakamları ve dolar kurunun yükselmesi sonucu KYK burs fiyatlarının artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Peki, KYK bursundan kimler yararlanamıyor?

- Kurumdan daha önce burs ya da öğrenci kredisi almış ve hala alanlar

- Yabancı uyruklu öğrenciler

- Öğrenim yılı kaybı olan öğrenciler

- Polis akademisi ve askeri okul öğrencileri

- Normal öğrenim süresinden fazla öğrenim gören öğrenciler

- Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri 

- Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler

- Hazırlık sınıfında bulunan yüksek lisans öğrencileri

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal