Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Osmanlı Dönemi Sarayları

Osmanlı sarayları listesi, Osmanlı sarayları hakkında bilgi, 19 yüzyıl Osmanlı sarayları, Osmanlıda saraylar ve özellikleri konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Osmanlı Dönemi Sarayları

Osmanlı sarayları listesi, Osmanlı sarayları hakkında bilgi, 19 yüzyıl Osmanlı sarayları, Osmanlıda saraylar ve özellikleri ile ilgili detaylar haberimizde...

600 yıldan fazla hakimiyet kurmuş olan ve ardından asırlık mirasları geride bırakan Osmanlı Devleti'nin padişahları ve halk yaşamış oldukları ve hükmettikleri topraklarda her yeri en güzel şekilde imar etmişlerdir.

OSMANLI SARAYLARI LİSTESİ

İmarı yapılan bu faaliyetler arasında en güzel mimari yapılara sahip olan şüphesiz Osmanlı saraylarıdır.

İşte tarih boyunca Osmanlı Devletine ev sahipliği yapmış 7 saray...

OSMANLI SARAYLARI HAKKINDA BİLGİ, OSMANLIDA SARAYLAR VE ÖZELLİKLERİ

1- Bey Sarayı

Birinci Murad tarafından inşa ettirilmiştir. Bursa'da yer alan 'Bey Sarayı'nın tüm bölümleri ile birlikte ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılıyor.

2- Edirne Sarayı

Yapımına 1450 yılında II. Murad Han döneminde başlanmıştır, Fatih Sultan Mehmed tarafından tamamlatılmıştır.

3- Eski Saray (Saray-ı Atik)

Fatih Sultan Mehmed İstanbul'u fethett,kten sonra günümüzde Beyazıt Camii ve Süleymaniye Camii'nin arazisini de içine katan yaptırmış olduğu İstanbul'daki ilk Osmanlı sarayıdır.

4- Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı 380 sene boyunca Osmanlı Devleti'nin hem idare merkezi olmuş hem de padişah ve ailesinin yaşadığı saray olmuştur.

5- Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı'nın ardından padişahların ailesi ve kendisi yaşamıştır ve devlet işleri buradan idare edilmiştir. 1856 yılında Sultan Abdülmecid Han inşa ettirmiştir.

6- Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı, 50 hektarlık bir sahaya yayılmıştır. Yılıdız Sarayı Sultan II. Abdülhamid devrine damgasını vurmuştur.

7- Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz döneminde inşasına başlanmış olan saray, 1865 yılında resmi olarak açılmıştır. Beylerbeyi Sarayı günümüzde müze - saray olarak hizmet vermektedir.

Son Dakika Kültür - Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR