Kovid-19 Aşısında Son Durum: Rus Aşısı Sputnik V Türkiye'ye Geldi

Salgınla mücadelede en etkili yöntem olan Kovid-19 aşısı için beklenen Sputnik V Türkiye’ye geldi. Haziran ayının sonu kadar toplam 30 milyon doz aşı daha gelecek.

14.06.2021-10:57 - (Son Güncelleme: 14.06.2021-12:02)Kovid-19 Aşısında Son Durum: Rus Aşısı Sputnik V Türkiye'ye Geldi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadelede en etkili yöntem olarak kullanılan koronavirüs aşısı hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatını taşıyan uçak, Ankara'ya iniş yaptı.

AŞI ÇALIŞMALARI DAHA DA HIZLANACAK 

Son haftalarda aşı çalışmalarında oldukça hızlanan Sağlık Bakanlığı, aşılamaya dair son durum gelişmelerini gün ve gün sosyal medya hesapları üzerinden duyurmaya devam ediyor. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabı üzerinden yaptığı son paylaşımda, ‘750.000 kişi bugün, 11 Mart 2020’den sonraki hayatlarının belki de en mutlu anlarını yaşayacak’ ifadeleri yer aldı. Türkiye aşılamada dünya ülkeleri arasında ilk onda yerini alıyor. 

SPUTNİK V TÜRKİYE’YE GELDİ

Rus üretimi olan bir süredir beklenen Sputnik V koronavirüs aşısının ilk dozlarını taşıyan uçak bugün Ankara’ya iniş yaptı. Daha önce yapılan açıklamada Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için de iki ülke arasında anlaşma imzalanmıştı.

TOPLAM AŞI 34 MİLYONU GEÇTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı aşılamaya dair son durum bilgilendirmesinde, toplam uygulanan aşı miktarının 34 milyonu geçtiği bilgisi yer aldı.


50 MİLYON DOZ SPUTNİK V AŞISI GELECEK

Fahrettin Koca, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada 50 milyon doz Sputnik V aşısının geleceğini belirtmişti. Daha sonraki bir açıklamada ise Bakan Koca, Haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini ifade etmişti. 

Yeni gelen Sputnik V aşısı ile aşı olmak isteyen vatandaşlara Sinovac, BioNTech ve Sputnik V tercihi sunulacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal