Kovid-19 Aşısında Öncelikli Hedef Genç Yaş Grubu

Çin’den Türkiye’ye getirilen koronavirüs aşısının belli gruplara, özellikle de genç yaş grubuna yapılacağı söylendi. Virüsün yayılmasına neden olan önemli unsurun genç yaş grubu olduğunu ifade edilirken, aktif çalışma hayatında olan kişilerinde öncelikli olarak aşılanarak salgının önüne geçileceği belirtildi.

06.11.2020-14:40 - (Son Güncelleme: 06.11.2020-14:31)Kovid-19 Aşısında Öncelikli Hedef Genç Yaş Grubu

Türkiye'de Faz 3 çalışmaları devam eden Çin aşısının gönüllü uygulamalarında yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, 5 milyon dozluk aşının ilk uygulama alanının bulaştırmada önde gelen, aktif olarak çalışma hayatında yer alan genç bireylere yapılacağını kaydetti. Prof. Dr. Gerek, asıl gayenin aktif iş hayatı içerisinde yer alan kişileri öncelikli aşılayarak, bulaşma yollarını ortadan kaldırmanın hedeflendiğini vurgulayarak, ‘İşin doğrusunu tabii ki Sağlık Bakanımız ve sağlık kurullarımız biliyordur; ancak şu andaki görünen durum budur. 65 yaş üzerinin aşılanması belki daha sonraki dönemde söz konusu olacaktır. 65 yaş altında özellikle sağlık çalışanları, hizmet sektöründe ön planda çok kişiyle muhatap olan kişiler olmak kaydıyla bu aşıda belli gruplara öncelik verilecektir. Bu hastalığı yayan, bulaştıran önemli unsur, genç yaş grubudur. Belli bir yaşa kadar, aktif çalışma hayatın içerisinde olan kişiler öncelikli olarak aşılanmak suretiyle bu salgının önüne geçilmek hedefleniyor’ dedi.

'HERHANGİ BİR YAN ETKİ HİSSETMEDİM'

Prof. Dr. Gerek, aşının her yaş grubuna yapılabileceğini, özellikle risk grubunun daha belirgin olması şartıyla aşının yapılabileceğini söyledi. Kendisinin de aşının gönüllüsü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Gerek, ‘Aşının 1'inci ve 2'nci dozları yapıldı. Bu aşıdan dolayı da herhangi bir yan etki hissetmedim. Güvenlik marjının yüksek olduğunu düşündüğümüz bir aşıdır. Bu çalışmalar tamamlandığı zaman aşının olası yan etkileri varsa, bunları ortadan kaldırmak suretiyle yaygın kullanıma sokulacaktır. Ümit ediyoruz ki, 2021 yılının başında birçok firma bu aşıyı insanların kullanımına hazır hale getirir’ diye konuştu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal