Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı ne kadar? Yeni asgari ücretle birlikte oranlar değişti!

Söz konusu asgari ücretin 2022'nin 6'ncı ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak belirlenmesiyle birlikte işsizlik ödeneğinden genel sağlık sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından staj ücretine kadar çok sayıda kalemde değişikliğe gidilecek. İşte haberin detayları...

02.07.2022-17:03 - (Son Güncelleme: 02.07.2022-17:03) Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı ne kadar? Yeni asgari ücretle birlikte oranlar değişti!

Yeni asgari ücret neredeyse 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkilemesiyle birlikte, yasal mevzuattaki çok sayıda düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendirmektedir. 

Öte yandan yeni asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı olan sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde değişikliğe gidildi. 


İşsizlik ödeneği 

Buna göre yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin en başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınmaktadır. 

Böylece işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80’i olarak hesaplandığından yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira olacak şekilde uygulanacak. Söz konusu rakamlardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak. 

Kıdem tazminatı 

Bu durumda asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ederken yeni asgari ücretle birlikte çalışanın yıllık kıdem tazminatı 6 bin 471 liraya kadar yükseldi. 


Asgari ücret artışı GSS primlerini etkiledi 

Yeni asgari ücret artışıyla birlikte GSS primleri de etkilendi. Hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için brüt asgari ücretin yüzde 3’üne karşılık gelen 194 lira 13 kuruşun ödenmesi gerekecek. 

Böylece bu rakamın ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetinden yararlanacak. Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin brüt asgari ücretin üçte birinden yani 2 bin 157 liradan az hesaplanması halinde de GSS primleri devlet tarafından karşılanacaktır. 

Staj ücretleri 

Diğer yandan işletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yeni asgari ücretle birlikte yükselecek. Bu rakam 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1650 lira olacak şekilde uygulanacaktır. 

Bunun yanı sıra, yeni asgari ücret rakamıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kalemin rakamları da değişmiş oldu.


Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal