Karabük'ün Mucizevi Bitkisi Safranın Kilosu 60 Bin Lira

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen safranın yıllık üretimi artırılacak. Ekim ve kasım aylarında hasadı yapılan safranın kilogramı 50 ila 60 bin liradan satılmaktadır.

27.10.2021-17:15 - (Son Güncelleme: 27.10.2021-17:34)

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen mucize bitki olarak tanımlanan safranın yıllık üretimi artırılacak.

2014 yılında yapılan çalışmalar sonunda tescillenmiş olan safran, Safranbolu'da 29 çiftçi tarafından 58 dekar alanda üretilmektedir. 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safrandan bu sene yaklaşık olarak 27 kilogram ürün beklenmektedir. 

SAFRANIN FİYATI NE KADAR?

Safranın ekimine ağustos ayında başlanmaktadır. Ekim ve kasım aylarında hasadı yapılan safranın kilogramı 50 ila 60 bin liradan satılmaktadır.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇİFTÇİYE SOĞAN DESTEĞİ!

Karabük Valisi Fuat Gürel, kentin safranın en önemli üretim alanlarından birisi olduğunu ifade ederek safran üretiminin ilçede her geçen gün artış gösterdiğini söyledi. Vali Gürel, "Şu anda 8 köyümüzde 29 çiftçimiz 58 dekar alanda üretim yapıyor. Bu yıl 25 ile 27 kilogram arasında safran hasadı bekliyoruz" dedi.

Çiftçilere destek verdiklerinin altını çizen Vali Gürel, "Tarım Müdürlüğümüzün destekleri, gayretleri var. Bizler de destekliyoruz. Bu işin üretimini yapmak isteyen çiftçilerimize soğan desteği verebileceğimizi ifade etmek isterim" diye belirtti.

SAFRAN ÜRETİMİ ARTIRILMAK İSTENİYOR!

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz Safranbolu isminin safrandan geldiğini dile getirerek şunları söyledi: "Şu anda üretici sayımız az, 7 ila 8 havzada üretiliyor ama her geçen sene üzerine koyarak gidiyoruz, hızlı ilerliyoruz. Üreticilerimize teşekkür ediyorum, onlar taşın altına ellerini koydular her geçen yıl üretimi artırıyorlar. Tabii tarım teşkilatımız da yoğun bir şekilde çalışıyor. Her geçen sene üretimi artırmayı planlıyoruz. Safran her derde dava, sağlıkta, endüstride, ilaç ve gıda sanayisinde, her yerde kullanıyoruz. Bu kıymetli baharata el birliği ile sahip çıkmak istiyoruz. İnşallah seneye 30 kilogram, daha da fazla ürün alacağız. Her sene katlayarak götürme hedefimiz var."

HEDEF DAHA FAZLA SAFRAN ÜRETİMİ!

Belediye Başkanı Elif Köse ise belediye olarak üretim konusunda örnek olmaya çalıştıklarını söyleyerek, "18 dönüm arazimizin yanında bu yıl 2,5 dönümlük bir alana da safran diktik. Biz de kasımda hasat yapacağız. Amacımız oradaki dikim alanını çoğaltıp daha sonra soğanlarını vatandaşlarımıza ücretsiz vermek. Soğan maliyetli, üretimi de zahmetli ama 3 yıl sonra bire 10 veren bir ürün safran. Üretim sürecinde vatandaşın yanında olmak, bilgi vermek, desteklemek istiyoruz. Yeter ki üretim olsun, çiftçimizin sayısı artsın, amacımız bu." diye aktardı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, safran üretiminin artırılması için çiftçiyi desteklediklerini söyleyerek şunları kaydetti: "Bu yıl 58 dekarlık alanda 25 kilogramın üzerinde bir ürün bekliyoruz. Bu 27 ila 28 kilograma kadar çıkabilir. Bu yıl 18 dekarlık alanı yeni üretim alanı haline getirdik. Yeni alanlarda birinci yılda safran dekar başına 250 ila 300 gram civarında ürün verir. Yani gelecek yıl 30 kilonun üzeri hedeflenir diyebiliriz." 

İLİŞKİLİ İÇERİKLER
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal