Kansere Karşı Ketojenik Diyet - Ketojenik Diyet Nedir?

Kanser hastalığı son zamanlarda gittikçe artmakta. Bunun yanı sıra insanlar sağlıkları konusunda daha bilinci olmaya başladıkça mevcut tedavilerini çeşitli besin ve uygulamalarla desteklemenin yollarını arıyor.

27.02.2019-15:41 - (Son Güncelleme: 27.02.2019-15:35)Kansere Karşı Ketojenik Diyet - Ketojenik Diyet Nedir?

Kanser hastalığı son zamanlarda gittikçe artmakta. Bunun yanı sıra insanlar sağlıkları konusunda daha bilinci olmaya başladıkça mevcut tedavilerini çeşitli besin ve uygulamalarla desteklemenin yollarını arıyor.

Modern tıbbın tedavi uygulamaları devam ederken, vücudun kanserle savaşma yeteneğini optimize etmek amacıyla da uyulması gereken bir uygulama gerekiyor. Söz konusu beslenme olduğunda, kanserle mücadelede kullanılabilecek en verimli silahlardan biri de bitkilere dayalı ketojenik diyet.

KANSER HASTALIĞINDA KETOJENİK DESTEK

Bitki bazlı bir diyet besleyici olduğu gibi vücudun yakıt için yağ kullanmasını da destekler. Bu da çoğalan kanser hücrelerini engellemede önemli bir durumdur. Bunun yanında, kanserin büyümesini sağlayan mekanizmalar ile ilgili bildiklerimizi gözden geçirirsek, bitki kökenli ketojenik diyet uygulamasının bir çok olumlu yanını görebiliriz.

Ketojenik diyet uygulanarak kanser hücreleri tercih ettikleri şeker ve glikoz gibi yakıt kaynaklarından mahrum bırakılır ve gelişmeleri bir nevi engellenir.

Ketojenik bir diyet uygulamayla beraber, bitkisel besinleri yoğun olarak içeren bir beslenme planı takip etmek de kansere karşı savaşı kolaylaştırabilir. Çünkü çeşitli bitki bazlı içeriklerin, kanser büyümesini azaltmak için vücuttaki farklı etkileri bulunduğu kanıtlanmıştır.

Örneğin, zerdeçal bileşiğine sahip kurkumin, vücuttaki bazı enflamatuar yollara ve enzim sistemlerine etki eder. Araştırmalar, bu yollardaki enflamatuar artışlarının daha hızlı ilerleyen bir kanser ile alakadar olduğunu gösteriyor. Bu sebeple, zerdeçal gibi bileşiklerin tüketilmesi, bu iltihaplanma yollarını iyileştirerek kanser için terapatik bir tedavi sağlar.

Son Dakika Sağlık Haberleriiçin aşağı kaydırın.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR