Seratonin Sentezini Artıran Besinler

Kış günlerinde vücudun seratonin salgılamasını daha az yaptığını ve bunun sebebinin kış yorgunluğu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Terekeci, seratonin sentezini artıran besinleri bizlerle paylaştı.

Seratonin Sentezini Artıran Besinler

Kış günlerinde vücudun seratonin salgılamasını daha az yaptığını ve bunun sebebinin kış yorgunluğu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Terekeci, seratonin sentezini artıran besinleri bizlerle paylaştı. İşte detaylar...

Güneş ışınlarının azalması ve D vitamini düzeyinin düşmesiyle birlikte, hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar meydana çıkabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, kış yorgunluğundan etkilenmemek için bazı önerilerde bulundu.

HASTALIĞA YOL AÇIYOR

Mutluluk hormonu olarak bilinen seratoninin, oksijen ve güneş ışığıyla birleştiğinde, kişinin kendini daha mutlu ve enerjik hissetmesini sağladığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Terekeci, "Ancak kış aylarında güneşli günlerin azalması, artan hava kirliliği, oksijen seviyemizin azalmasıyla birlikte, serotonin salgısı da azalıyor; yorgunluk artıyor. Bu durum bağışıklığın da zayıflamasına ve daha kolay hastalanmaya neden oluyor" dedi.

DOĞRU BESLENME ŞART

Seratoninin, mide bağırsak ve sindirim sisteminin doğru çalışabilmesi için oldukça önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Hakan Terekeci, en büyük desteğin doğru beslenme olduğunu hatırlattı.

TAZE SEBZE MEYVE TÜKETİLMELİ

Terekeci, "Kış aylarında özellikle taze sebze ve meyvelerin tüketimi çok önemlidir. Çünkü seratonin, triptofan denilen bir madde tarafından sentezleniyor. Vücutta yapılamayan bu maddenin en önemli kaynağı, et, süt ve süt ürünleri ile kış sebzeleri ve meyveleridir." dedi.

KURU YEMİŞLER ÖNEMLİ

Özellikle, brokoli, lahana, ıspanak, patates gibi sebzeler de triptofan açısından zengindir diyen Terekeci, şunları ekledi: "Bakliyatlar, özellikle kaju, ceviz, fındık, antep fıstığı, badem gibi besinleri yeterli miktarda tüketerek vücudumuzda seratonin salgısını artırmak mümkün."

 Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR