Dünya Kadın Hakları Günü Nedir? Anlamı Nedir?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olarak ilan edildi. Tarihte bugüne denk gelen bugünün anlamı ve nasıl ortaya çıktığını merak edenlere cevaplarını derledik.

Dünya Kadın Hakları Günü Nedir? Anlamı Nedir?

5 Aralık 1934 yılında her sene hatırlanması adına ilan edilen Dünya Kadın Hakları Günü her sene kadınların haklarını gündeme getirmek için akla geliyor.

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ NE ZAMAN?

5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her sene “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

5 Aralık 1934 senesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. O tarihten itibaren Dünya Kadın Hakları Günü şeklinde kutlanan 5 Aralık, temelini Olympe de Gouges'un 1791'deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi'nden alır. 5 Aralık 1934 günü Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığında dünyada kadınların bu hakka sahip olduğu 28 ülke, hakkın kullanıldığı ise 17 ülke mevcuttur. İtalya 1945, Fransa 1944, Belçika 1960, İsviçre 1971 senesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri