Sık iğne tekniği kullanılarak örgü oyuncak oluşturulmasına Amigurumi denir. Japon kökenli bir kelimedir ve Ami(tığ/şiş ile yapılan) ve nuigurumi (içi doldurulan oyuncak) kelimelerinden türer.Peki, bu süs eşyası, Amigurumi Yaparken Kullanılacak Malzemeler Nelerdir nasıl yapılır? İşte merak edilenler haberimizde.

AMİGURUMİ YAPARKEN KULLANILACAK MALZEMELER

Örgü ipi

Tuhafiyelerde çeşitli kalite, renk ve numarada kendinize en uygun örgü ipini bulabilirsin. Amigurumi yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca malzeme örgü ipidir. Örgü ipinin kalın ve yumuşak olmasında fayda var. Ayrıca İpin kalitesi de çok önemli. Kaliteli bir ip ortaya çıkacak el işinin görünüşüne doğrudan katkıda bulunacaktır. Bebekler için yapılan ürünlerde Yün, pamuk gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan iplikler kullanılması bebeğin sağlığı açısından odlukça önemlidir

Kullanılan Tığ

İstenilen numaralarda ve boyutta tığ bulmak mümkün en önemlisi seçilen Tığ’ın örgü ipi ile uyumudur. Uzun süre iş yapabilmen için yumuşak saplı tığları kullanmaya özen gösterin ayrıca Amigurumi işinin tamamında aynı numara ve boyutta tığ ve ip kullanmak ortaya çıkacak desenlerin simetrisi açısından oldukça önemlidir.

Dolgu malzemesi

Örülmüş ürünü bir malzemeyle doldurarak Amigurumi standartlarına ulaşmasını sağlarız. Anti bakteriyel silikon elyaf kullanılarak sağlıklı ve göze hoş gelen bir tasarım ortaya çıkarabiliriz

İğneler

Büyük boy düz uçlu yün iğnesi kullanılarak parçalar birbiriyle rahatça birleştirilebilir. Sabitleyici olaraksa uzun toplu iğnelerden yararlanılabilir.El dikiş veya nakış iğnesi yardımıyla Amigurumi yüzeyine kaş, göz, burun, vb. işlemeler yapılabilir.

Plastik gözler, Keçe Plaka, Nakış İpi kullanılabilir. Daha pratik bir üretim süreci için Makas, ilmek işaretleyici ve dikiş araçlarını kullanmayı unutmayın.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın