İşte Sigarayı Bırakmak İçin Fırsat: Tiryakiye Kötü Haber Geldi

Yeni yılda sigaraya paket başına 50 kuruşla 1 lira arasında zam geldi.

04.01.2016-13:21 - (Son Güncelleme: 26.06.2018-22:58)İşte Sigarayı Bırakmak İçin Fırsat: Tiryakiye Kötü Haber Geldi

2016 yılı itibariyle zam gelen birçok ürün arasında bulunan sigaraya beklenen zam yapıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre zam yapılan birçok ürün arasında yer alan sigaranın hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı.

Başta Parlament, Lark, Marlboro, L&M, Murattı, Camel, Winston ve Monte Carlo olmak üzere birçok ürüne 1 ila 50 kuruş arası zam yapıldı.

Philip MorrisSA ve Japan Tobacco International (JTI) fiyat listesini belirleyen ilk şirketler oldu.

Yeni zamlara göre Phillip Morris marka sigaraların fiyatları 7 ila 11,5 lira arasında değişirken, JTI’de en ucuz sigara 7 TL, en pahalı sigara da 11 TL oldu.

British American Tobacco (BAT) ürünlerine ilişkin ise henüz bir bilgi yok.

Zamlı fiyatlar bugünden itibaren geçerli olacak.

 NE KADAR TİRYAKİ OLURSANIZ OLUN, MORA TERAPİ İLE SİGARAYI KOLAYCA BIRAKIN

Sigara bağımlılığı günümüzün temel sağlık sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Vücuttaki tüm doku ve organlara zarar verdiği, içiciler de dahil olmak üzere, herkes tarafından bilinmesine rağmen her yıl milyonlarca insan sigaranın yol açtığı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en büyük sağlık sorunu olarak ilan edilen sigara bağımlılığı, sadece içen kişilere değil, çevrelerinde yaşayan diğer kişilere de (pasif içiciler) aynı oranda zarar veriyor.

Özellikle hamile iken sigara içilmesi, bebeğin -15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile dünyaya gelme olasılığını çok artırıyor. Sigara içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sisteminde de bronşit ve amfizem gibi hastalıkların başlıca nedeni.

İçilen her sigara kansere bir adım daha yaklaşmak anlamını taşıyor. Kısaca sigara başta kanser, kan, kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; doğurganlık, bağışıklık sistemi sorunları, ağız içi sağlığı, cilt, tırnak, saç problemleri gibi son derece önemli sağlık sorunlarına neden oluyor.

Bu bilinen gerçekleri göz önünde göz önüne alarak, sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek ve yeni nesillere örnek olabilmek için bu ölümcül alışkanlıktan kurtulmak gerekir.

Ülkemizdeki dumansız hava sahası uygulaması, sigara karşıtı bilincin yaygınlaşması, sigara tiryakiliğinin getirdiği sağlık sorunları ve ekonomik kayıplar, bu zararlı bağımlılıktan kurtulmak isteyenleri de çare aramaya yöneltiyor. Uzmanlar da pek çok sigara içicisinin, bu alışkanlıktan kurtulurken profesyonel destek alma ihtiyacı olduğunu belirtmekte. Sigaradan kurtulmak bağımlılar için hiç de kolay olmayan bir süreç.

 Nikotinin yarattığı bağımlılık özellikle günde 10 taneden fazla sigara içenler üzerinde, belli saat aralıkları ile nikotin krizleri yaşamalarına neden oluyor.

Sigarayı bırakmakta kararlı olanlar bile nikotin bağımlılığından kaynaklı krizlere yenik düşebiliyor. Genellikle azaltarak değil, birden bire bırakmanın daha başarılı olduğunu ifade eden uzmanlar, süreci hasta ile birlikte yönetmenin önemine değiniyor.

Sigara bırakma yöntemleri çok çeşitlilik göstermekle birlikte Mora Terapi yan etkisiz, kolay ve hızlı bir yöntem olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 50 dakika süren Mora Terapi ile sigaradan kurtulma seansı kişinin rahatlama, sakinlik ve uyku hali içerisinde olduğu bir süreçtir. Genellikle, kişiler bu sürenin keyif içerisinde geçtiğini belirtmektedir.

Mora Terapi yöntemini başarılı bulan hekimler, destek amaçlı olarak bu tedavi yönteminin denenmesini tavsiye ediyor. Özellikle son dönemlerde sigara bıraktırmada ön plana çıkan Mora Terapi yöntemi nikotin krizlerini azaltıyor, özellikle de en yoğun nikotin krizlerinin yaşandığı ilk bir ay içinde, vücutta sigaraya karşı bir isteksizlik hissi yaratıyor.

Sigaradan kolayca ve Mora terapiyle kurtulmaya karar verdiğinizde arayabilirsiniz:

iletişim: 0(533) 047 33 91

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR