İstanbul'da 'Aedes' salgını! İlaçlamalar yetersiz kalıyor

'Aedes' türü sivrisineklerde, İstanbul'da artış yaşanırken ilaçlamaların yetersiz kalmadığı belirtiliyor. Zika virüsü bulaştıran bu tür sinekler hakkında Prof. Dr. Kenan Midilli açıklamalarda bulundu.

03.08.2022-14:41 - (Son Güncelleme: 03.08.2022-15:24) İstanbul'da 'Aedes' salgını! İlaçlamalar yetersiz kalıyor

İstanbul'da birçok mahalle sakinleri söz konusu sivrisineklerden rahatsız. Rahatsızlık duyan mahallelerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Mahalleliler, yakınlarındaki dere nedeniyle artan sivrisineklerin ısırdığı çocuklarda kaşınma sonrası yaralar oluştuğunu söyledi. Durumun çözümü için mahalle sakinleri, yetkililere seslendi. Yaşanılan olaylar üzerine açıklamalarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli, 'İlaçlama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Bataklıkların kurutulması lazım.' dedi. açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Midilli, artan sineklerin 'Aedes' ve 'Culex' türü olduğunu ifade etti.

İklim değişikliği sineklerde artışa neden oldu

Prof. Dr. Midilli, iklim değişiklikleri ile birlikte özellikle sivrisineklerde artış olduğunu açıklayarak, 'Sivrisinekler çok fazla hastalığa vektörlük yapıyorlar, bunları taşıyorlar ve sokarken de insanlara bu hastalıkları bulaştırıyorlar. İstanbul için önemli olan iki cins var. Biri daha önce de burada var olan Culex cinsi. Culex cinsi ile özellikle Batı Nil Ateşi bulaşabiliyor. Daha önce Türkiye'de vakalar oldu ancak 2020 yılından beri Türkiye'de vaka yok. Kuşlardan kan emen Culex cinsi sivrisinekler insanlara da bulaştırabiliyorlar ama insanlar tekrar hastalığın yayılmasında rol oynamıyorlar. Batı Nil Ateşi'nin büyük bir çoğunluğu basit bir gribal enfeksiyon bulgularla kendi kendine iyileşen hastalık tablosu geliştiriyorlar.' dedi.

İlaçlama uzun vadede etkili değil

İlaçlama uzun vadede etkili değil

Prof. Dr. Kenan Midilli, ilaçlama yöntemi hakkında sonuç elde edilmeyeceğini ifade ederek, 'Aedes cinsi sivrisinekler, özellikle daha önceleri Afrika ve Asya'da yaygın olarak bulunan sineklerdir. Bunlar da zika virüsünü bulaştıran sineklerdir. Özellikle dünyada araba lastiklerinin dolaşımının artmasıyla birlikte bu sivrisinekler yayıldı. Önce 1960 yıllarında İtalya'da girdi. Bize 2010 yılında batı sınırından giriş oldu. Şu an neredeyse tüm kıyılarımıza yayılmış durumda. İlaçlama yöntemi tercih edilen yöntemlerden bir tanesi ama uzun vadeli başarılı olan bir yöntem değil. Çok çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerekiyor. Sivrisinekler, yumurtalarını su birikintilerine bırakıyorlar. Su birikintilerinin yok edilmesi lazım. Araba lastiklerinin içindeki sular, saksı diplerinin içinde kalan sular gibi alanları bile çoğalmak için kullanabiliyorlar. Etraftaki su birikintilerini kurutmak lazım. Bataklıkların kurutulması lazım, biyolojik yöntemler var, sivrisinek larvalarını yiyen balıklar var ama ilaçlama yöntemi çok geçerli bir yöntem değil çünkü çok agresif bir yöntem. İzlenmesi ve gerekli olan asıl kaynakların kurutulması gerekiyor.' şeklinde açıklama yaptı.

Sadece ilaçlama yetersiz kalıyor

Sivrisineklerden dolayı geceleri uyumadan önce camları kapattıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Orhan Akyıldız, 'Normalde bu sivrisinekler aşağıdaki dereden geliyor. Dereden sonra daha çok çoğaldı. Dereye bakmıyorlar. Yılanlar bile evlerin kenarlarına geliyor. Torunlarım var geceleri sivrisinek olduğu zaman duramıyoruz. Bir araba ilaçlamak için geliyor ama herhalde yetersiz geliyor. Akşamları pencereleri açamıyoruz çünkü çıkar oluyor.' dedi.

Kaşınmaktan dolayı çocukların hepsi yaralı

Mehmet Dalaşan de yetkililere seslenerek, 'Çocukların hepsi yaralandı. Gece saat 03.00-04.00 civarlarında yatıyoruz. Kaşınıyoruz, gidip ilaç alıyoruz. Dereye bir çare bulsunlar.' dedi. Cemil Yeşilbaş ise 'Çok sivrisinekler var. İlaçlanıyor ama boş arsaların çok iyi ilaçlanması lazım.' şeklinde açıklama yaptı.

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal