İstanbul Modern'de dijital kültürü yansıtan "Zamansız Meraklar" sergisi!

Sanatseverlerin kapısını bu sefer başka çarpıcı, yaratıcı eserler çaldı. Son olarak dijital kültüre odaklanan bir tema ile "Zamansız Meraklar" sergisi olarak adlandırılan, bu çalışma İstanbul Modern Kısa Süreli Sergi Salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

15.02.2024-17:18 - (Son Güncelleme: 15.02.2024-17:18) İstanbul Modern'de dijital kültürü yansıtan "Zamansız Meraklar" sergisi!

Çalışmalarında özgün izler barındıran ve deneysel bakış açılarını koruyarak üretimlerinde yenilikler ve çarpıcı detayları sergileyen sanatçıları bir araya getiren sergi, süreci yakından takip eden sanatçıların bakış açılarıyla dijital dönüşümü yansıtıyor. Sergide, dijital kültürü benimseyen ve yeni teknolojileri denemeyi öncelik olarak gören sanatçılar ile sanatçı kolektiflerinin çalışmaları bir arada yer alıyor.

Soru sormaya odaklanan bir sergi!

İstanbul Modern'de dijital kültürü yansıtan

Serginin ön izlemesinde basın mensuplarına açıklama yapan küratör Ümit Mesci, özellikle genç sanatçıların üretimlerine katkı sağlayan sergideki yapıtların tarih boyunca her daim sanat üretiminde öne çıkan; doğa, tarih, mimarlık, kent, kimlik ve toplum gibi konuları merkeze alınarak eserlerin ortaya çıktığını ifade etti. Mesci, sergide dijital kültürün etkilerini yansıtan çalışmaların sanat tarihinin ilk döneminden bugüne bir bütün olarak ele alındığını aktararak şunları kaydetti: "Sergi, dijitalleşmenin olanak tanıdığı ifade tekniklerinin, sanatçıların farklı temalara ilişkin bakış açılarını Nasıl dönüştürdüğünü kayıt altına almayı amaçlıyor. Mutlak sonuçlara ulaşmaya değil, sorgulamaya ve soru sormaya odaklanan sergi, sanatçıların araştırma ve anlatımlarındaki özgün unsurları görünür kılıyor."

Üretim için farklı disiplinler bir araya geldi!

Sanatçı ve Küratör Nilay Dursun ise İstanbul Modernin, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirdiği "Dijital Sanat Alanında Genç Üretimler" programının, serginin araştırma ve geliştirme sürecinde önemli bir etkisi olduğunu ifade etti. Müzenin proje kapsamında, farklı disiplinlerde üretim yapan genç sanatçıları "dijital üretim" odağında bir araya getiren Dursun, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni müze binamızın açılış hazırlıkları sürerken hayata geçirdiğimiz program, İstanbul Modern'in genç sanatçılarla hayata geçireceği çok yönlü çalışmaların başlangıcı niteliğindeydi. Program süresince katılımcılar tarafından hazırlanan ve müzenin bulunduğu bölge başta olmak üzere, İstanbul'a odaklanan projeler de sergi kapsamında değerlendirildi. Ödül kazanarak üretim desteği alan projeler arasından Yasin Arıbuğa-Toprak Fırat'a ait 'Rastlantı' ile Beste İleri'nin 'Sentimap Istanbul' adlı çalışmalarını ilk defa bu sergide izleyiciye sunuyoruz."

Sergi hakkında detaylı bilgi!

İstanbul Modern'de dijital kültürü yansıtan

Sanatseverlerle buluşan sergide, çoğunlukla çevrim içi kanallarda ve dijital uygulamalarda görülmeye alışılan üretim biçimleriyle çeşitli imge ve ifadeler, onları farklı yöntemlerle ve farklı bir pencereden ele alan sanatçıların yapıtlarıyla müze içinde fiziksel olarak da csunuluyor. Küratörlüğünü Ümit Mesci ve Nilay Dursun'un üstlendiği sergide, Cem A., Atıf Akın, Ozan Atalan, Kerem Ozan Bayraktar, Mehmet Berk Bostancı, Cihad Caner, Yasin Arıbuğa-Toprak Fırat, Beste İleri, Alican İnal, Yelta Köm, Ebru Kurbak, Oddviz, Özcan Saraç, Ahmet Rüstem Ekici-Hakan Sorar, Meltem Şahin ve Berkay Tuncay'ın çalışmaları yer alıyor. Müze koleksiyonundaki ana başlıklarla ilişki kuran sergideki yapıtlar, aralarında kesin sınırlar olmayan üç çerçevede bir araya getiriliyor. Bunlardan ilk olarak, Dijitalleşmenin olanak sağladığı yeni anlatım olasılıklarından yola çıkılan ilk bölüm, dil ve ifade üzerine yoğunlaşarak, dijital araçların getirdiği yeni eleştirel düşünme alışkanlıklarına eğiliyor. Dijitalleşmenin ve sürekli dönüşen teknolojik araçların doğa ve tarih eksenindeki tartışma alanlarını inceleyen ikinci başlıkta bu yönelimle bir araya gelen yapıtları üreten sanatçılar, bilim ve sanat arasındaki kesişimde arkeoloji ve felsefe gibi alanları incelerken yapay zeka ve benzer teknolojilerin de yönlendiriciliğine başvuruyor. Son olarak, sergideki mimarlık ve kent zemininde odaklanan son alanda ise İstanbul'a ait duyusal manzaralarla kent topografyasını oluşturan bileşenler, dijital araçlar yardımıyla çözümlenebiliyor. Meraklısı için sergi, 11 Ağustos'a kadar görülebilecek.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal