İngiltere Başbakan'ı Boris Johnson'un sonu mu geliyor?

İngiltere basını Başbakan Boris Johnson'a sert tepki gösteren Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in, kabineden istifa ettiklerini duyurmasının ardından ortaya çıkan siyasi krize geniş bir şekilde yer veriyor. İşte haberin detayları...

06.07.2022-13:51 - (Son Güncelleme: 06.07.2022-15:04)

Guardian'ın yer verdiği analizinde, "Boris Johnson şimdilik kör topal gidiyor ama daha ne kadar sürecek?" diye soru yöneltiyor. Söz konusu gazete Javid ve Sunak'ın istifalarının, bir istifa dalgası yaratmadığını, fakat iktidardaki Muhafazakâr Parti'de çok sayıda kişinin Johnson için sonun yaklaştığına inandığını dillendiriyor.

Öte yandan İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yöneticisi Chris Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinin ardından görevinden istifa etmişti. Başbakan Johnson, Chris Pincher hakkında geçmişte ortaya çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına yönelik onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Ayrıca Johnson'ın Avam Kamarası'nda "herkes ikinci bir şansı hak eder" dediğini ifade eden gazete "Sorun Johson'ın ikinci şansını değil, bundan çok daha fazla sayıdaki şansını kullanıyor olması. Partygate, parti bağışçılarının dairesinin yenilenmesi masraflarını karşılaması, güvenlik güçlerinin tavsiyelerinin tersine Evgeni Lebedev'e unvan verilmesi" diye belirterek başbakanın adının karıştığı skandalları özetlemektedir.


‘’Bu savaşı kazanma şansı büyük oranda azaldı’’

Diğer yandan "Johnson eşikte" manşetiyle birlikte çıkan Times'ın başyazısında da Johnson'ın danışmanlarına "işlerin her zamanki gibi devam ettiğini" ve savaşmaya kararlı olduğunu dile getirdiği aktarılıyor. Fakat gazete "Bu savaşı kazanma şansı büyük oranda azaldı" şeklinde de ekliyor.

Times konuya yönelik, Muhafazakar Parti'de Johnson'ın bundan sonra toparlanamayacağı yönünde çok fazla yaygın bir görüş olduğunu, fakat bunun da görevini sürdürmeye devam edemeyeceği anlamına gelmediğinin de altını çiziyor. Gazete, Johnson'ın istifaya ikna edilememesi ve parti içi kuralların değişmemesi durumunda, ülkenin yönetmekten çok hayatta kalmaya odaklanılan bir dönem içerisine gireceği uyarısını yapıyor ve şu sözlerle devam ediyor:

Konuya yönelik tarihte iki üst düzey bakanın başbakana kişisel saldırılarla istifa etmesinin son derece ölümcül olacağını belirterek, "Görevde kalmaya kararlı olsa da Johson, milletvekillerinin talimatlarını yerine getirmediği bir durumun içine girebilir. Ekonomi teklerken ve önümüzde zorlu kararlar varken, bu felç edici olabilir. Tarih, iki üst düzey bakanın başbakana kişisel saldırılarla istifa etmesinin ölümcül olduğunu gösteriyor. Bunu en iyi Johnson bilmeli. Temmuz 2018'de dışişleri bakanlığından istifası Theresa May'in başbakanlıktaki zamanının dolmasında sonun başlangıcıydı ama May'in nihayet istifa etmesi dokuz ay sürdü" denildi.

"

‘’Boris Johnson bile bu dramatik istifalardan sonra hayatta kalamaz’’

Ayrıca Daily Telegraph yazarı Philip Johnston ise konuya ilişkin, "Boris Johnson bile bu dramatik istifalardan sonra hayatta kalamaz" başlıklı yazısında "Aylardır kabinenin üst düzey üyelerinde omurga var mı diye beklerken, en az iki omurga kemiği gördük. Bugün belki başkaları da omurgalarını gösterir" şeklinde aktarıyor.

Mevcut siyasi krizdeki erimenin Başbakan’ın haysiyetiyle ilgili olduğu ifade edilerek, "Bu erime başbakanın haysiyetiyle ilgili, gidecek hiçbir yeri kalmadı" diye söyleyen yazar "Ne sıradışı bir durum. Siyasi sahneyi gözlemlediğim yıllar içinde hiç böyle bir şey olmadı. Theresa May'ın başbakanlığı döneminde de istifalar oldu. Johson da bu istifalar arasındaydı ama orada asıl mesele Brexit konusundaki farklı görüşlerdi. Bu erime Başbakan'ın haysiyetiyle ilgili. Bu kadar üst düzey iki bakanı bir saatin içinde kaybetmek kesinlikle içinde çıkılamayacak bir durum. Hudini'ye benzeyen Johnson için bile" denildi.


Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal