İftardan Sonra Peş Peşe Sigara İçilirse Ne Olur?

İftardan sonra peş peşe ve çok miktarda sigara içmek başta kalp krizi olmak üzere birçok sorunun tetiklenmesine neden olmakta. Peki, peş peşe sigara içmenin vücuda zararları nelerdir?

08.05.2020-12:44 - (Son Güncelleme: 01.09.2021-10:10)İftardan Sonra Peş Peşe Sigara İçilirse Ne Olur?

Prof. Dr. Dilek Toprak, Ramazan ayının sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat olduğunu ifade ederek, iftar ile sahur arasında çok fazla sigara tüketiminin vücut için çok zararlı olacağına dikkatleri çekti. Toprak, oruç tutarken vücuttan uzaklaşan sigarayı hatırlamadan bırakmanın çok daha kolay olabileceğini de dile getirdi. Aynı zamanda, ramazanın en büyük avantajlarından birisinin de pasif içici sayısının azalması olduğunu vurguladı.

Oruç tutan sigara bağımlılarının vücudunda tüm gün nikotin eksikliği olduğunu ifade eden Toprak, 'Bu nedenle iftarda hemen sigaraya adeta saldırıyorlar. Bu durum sahura kadar böyle devam ederse çok yoğun bir nikotin bombardımanına neden olur. Bu da vücut için çok zararlı. Gün boyu eksiklik, sonra birden kısa zamanda nikotin en yüksek noktaya ulaşıyor. Biz bunu kesinlikle istemiyoruz,' ifadelerini kullandı.

İFTARDAN SONRA PEŞ PEŞE SİGARA İÇERSENİZ NE OLUR?

Sigaranın aktif maddesinin nikotin olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dilek Toprak, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

'Bir sigarada ortalama 0,5 miligram nikotin vardır ve nikotin alındıktan sonra 15 saniye içinde beyne ulaşmaktadır. Ramazanda 16-17 saat sigara içmeyip iftardan sahura kadar olan sürede çok fazla sigara içilmesi durumunda aşırı nikotine bağlı belirtiler ortaya çıkabilir. Nikotin zehirlenmesinin belirtileri olan ateş, bulantı, kusma, tükürük salgısında artış, tansiyonda yükselme, kalp hızında artma, solukluk, güçsüzlük, bağırsak hareketlerinde artış ve buna bağlı karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, titreme ve soğuk terleme görülebilir.'

İftar yapıldıktan sonra sahura kadar çok fazla sigara içiminden özellikle kaçınılması gerektiğini ifadelerine ekleyen Toprak, şu ifadeleri kaydetti:

'Nikotin zehirlenmesi beyin fonksiyonlarını da etkileyerek hafızada azalma, şaşkınlık hali, duygusal algı bozuklukları, bulunduğu yer ve zamanı karıştırma gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Buna bağlı özellikle kalp - damar hastalığı öyküsü veya riski olanlarda arka arkaya ve çok sayıda sigara içilmesi hiç sağlıklı değil. Çok sayıda içilen sigara kanda nikotin seviyesini yükselterek, tansiyon ve kalp hızındaki artışla kalp krizi riskini de artırmaktadır. İftardan sonra arka arkaya ve çok miktarda sigara içmek kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor.'

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN BİR FIRSAT OLABİLİR Mİ?

Prof. Dr. Toprak, bireyin sigarayı bıraktığı zaman içme isteği duymasının sebebinin 'vücutta nikotin düzeyinin düşmesi' olduğunu söyledi.

Çeşitli belirtiler ile ortaya çıkan nikotin eksikliğini açıklayan Prof. Dr. Toprak, açıklamalarına şu ifadeleri ekledi:

'Bu belirtilerden bazıları konsantrasyon güçlüğü, huzursuzluk, sinirlilik, iştah artışı, baş dönmesi ve uyku bozukluğudur. Bağımlı kişi bu olumsuzlukları yaşamamak için yeniden başlayabilir. Bu sebeple bağımlılık arttıkça ilaç destek tedavisi ihtiyacı da o kadar fazla olur. Bu kişilerin uzmanlardan destek alması bağımlılıktan kurtulma şansını artırır. Sigarayı bırakmak için ramazan ayı değerlendirilebilir. Bu ay hastalarımıza manevi destek oluyor.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal