İçişleri Bakanı Yeni Kimlik Düzenlemesini Duyurdu! E-imza Dönemine Geçiliyor

Son dakika haberine göre önümüzdeki aydan itibaren çipli kimlik kartlara e-imza yüklenmesine başlanacağı duyuruldu.

26.11.2021-09:45 - (Son Güncelleme: 26.11.2021-10:12)İçişleri Bakanı Yeni Kimlik Düzenlemesini Duyurdu! E-imza Dönemine Geçiliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimlik kartları ile ilgili yeni düzenlemeyi açıkladı. Bakan Soylu’nun duyurduğu yeni düzenlemede çipli, kimlik kartlarına e-imza yüklenebilecek. Son dakika haberine göre önümüzdeki aydan itibaren çipli kimlik kartlara e-imza yüklenmesine başlanacağı duyuruldu. E-imza'nın çipli kimlik kartlarına yüklenmesi ile bürokrasi azaltılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin gerçekleştirdiği sunumda çipli kimliklere e-imzaların da entegre olacağını kaydetti. Bakan Soylu, açıklamasında ‘Önemli bir yeniliğin de haberini vermek isterim. Kimlik kartına e-İmza'nın yüklemesine bir ay içinde başlıyoruz. e-İmza ile de vatandaşlarımıza yepyeni bir kolaylık sunacağız’ diye konuştu.

E-MÜHÜR UYGULAMASINA DA GEÇİLECEK

Bakan Soylu’nun açıkladığı yeni düzenleme ile vatandaşların yapacağı işlemler daha kolay bir şekilde halledilebilecek. E-imza'nın çipli kimlik kartlarına yüklenmesi ile bürokrasi azaltılacak olurken, böylece iş yeri açmak için gereken belgelerden biri daha eksilmiş olacak. Bu düzenlemeyle birlikte aynı zamanda e-mühür uygulamasına da geçilmiş olacak. Ayrıca elektronik imza ile dava takibi ve sicil işlemleri yapılabilecek. Yeni düzenlemeyle vergi borçları sorgulanacak, gümrük işlemleri takip edilebilecek. Kimlik kartlarının kaybolması halinde e-imza da geçerliliğini yitirecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal