Hepatit B virüsü nedir? Bulaşıcı mı? Uzmanlardan korkutan uyarı! 2 dakikada 1 kişiyi öldürüyor

28 Temmuz Dünya Hepotit Günü olmasının nedeniyle yapılan programda, hepatit virüslerinin dünyada milyonlarca kişiyi etkilediği ve tarama programlarının önemine dikkat çekildi.

25.07.2022-14:08 - (Son Güncelleme: 25.07.2022-15:16)

Uzmanlar, 'Hepatit B virüsünün dünyada 240 milyon taşıyıcısının olduğu bilinmekte. Dakikada 2 kişi Hepatit B virüsüne bağlı komplikasyonlardan kaybedilmekte, lütfen her erişkin hayatında en az bir kez Hepatit B ve C ile ilgili tarama testi yaptırsın.' diyerek insanları uyardı. 

Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü olması dolayısıyla iş birliğinde bulunarak İstanbul'da bir otelde basın toplantısı gerçekleştirildi. Programın konukları; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu ile TKAD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Akyıldız konuşmacı olarak yer aldı. Yapılan konuşmalarda hepatit enfeksiyonların sebep olduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara tarama konusunda bilinç oluşturulması gerektiği vurgulandı. Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit Delta virüslerinin oluşturduğu etkiler ve tedavi süreçlerine ilişkin bilgiler verildi. Yapılan toplantıda çok sayıda kişinin belirtisiz olarak ilerleyen hastalığın taşıyıcısı olduğundan haberleri bile olmadığı vurgulandı.

Hepatit B virüsüne bağlı komplikasyonlardan dakikada 2 kişi vefat ediyor

Programda açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, 'Hepatit B virüsü açısından düşündüğümüz zaman tüm dünyada 240 milyon taşıyıcısının olduğu bilinmekte. 2-3 milyon arasındaki kişinin ülkemizde hepatit-B virüsünü taşıdığı tahmin edilmekte. Tüm dünya ölçeğinde baktığımız zaman bu 240 milyonun yüzde 8'i sadece tanı almıştır. Genellikle Hepatit B,C olsun HIV enfeksiyonu sessiz giden hastalıklar olduğu için yüzde 15-20'si dünya ölçeğinde tanınmakta gerisi tesadüfen, taramalarla veya çok ileri evresinde siroz veya karaciğer kanserine neden olduğu için daha istenmeyen bir durumda hastalar karşımıza gelmekte. Hepatit B virüsü tüm dünyada yılda 1 milyon kişinin ölümüne neden olmakta. Baktığımız zaman dakikada 2 kişi Hepatit B virüsüne bağlı siroz ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlardan kaybedilmektedir. Ülkemizde 3 milyona yakın taşıyıcımız var, 400 bine yakını bunun fakında. Tedavi ihtiyacı olan 700 bin kişinin 100 veya 200 bininin tedavi altında olduğu gerisinde mutlaka bir şekilde ortaya çıkarılarak tedavi edilmesi gereği bir gerçektir. 300-400 bin civarında da ülkemizde kronik Hepatit C olgusu bulunmakta. Hepatit C'nin B'den farkı neredeyse büyük çoğunluğu kronik hepatite dönüşmekte. Hepatit B'de bu oran yüzde beşler civarındadır. Bu iki virüs yılda 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğu bir gerçek. Damar yoluyla bağımlılarımız gittikçe artmakta, bunların yüzde 30 ila 50'lere yakın neredeyse yarısı enjektör paylaşımından dolayı Hepatit C'yi alabilmekte ve kronikleşmekte' açıklamalarında bulundu.

Geçtiğimiz yıl tedavi alan hasta sayısı 122 binden 115 bine düştü

Geçtiğimiz yıl tedavi alan hasta sayısı 122 binden 115 bine düştü

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, 'Hepatit B, Delta ve C virüsü, kronik bir enfeksiyona yol açtığında karaciğerde yavaş yavaş iltihaplanma ile fibrozis, bağ dokusunun artışı, karaciğerin sertleşmesi ve karaciğer sirozuna kadar ilerleyen bir süreci başlatıyor. Tedavi edilmedikleri takdirde bu virüslerle olan enfeksiyon, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve karaciğer yetersizliği ile sonuçlanıyor ve hastalar bu tablo içinde eğer karaciğer nakli olamazlarsa kaybediliyorlar. Türkiye'de yaklaşık 900 bin civarında karaciğer sirozlu hasta vardır: Yaklaşık 80 bin civarında kişide de karaciğer kanserli hasta vardır. Hepatit B virüsünü artık zararsız hale getirebiliyoruz, hepatit C virüsünü vücuttan tamamen atabiliyoruz, kişi tertemiz hale geliyor. Hepatit Delta virüsünün tedavisindeki başarımız biraz daha kısıtlı. Tedavi hedefimiz, Hepatit C taşıyan herkesi tedavi etmek. Ortalama 2 aylık bir tedavi ile kişi yüzde 98-100 arasında değişen oranlarda çok yüksek bir başarıyla hepatit C'den tamamen kurtuluyor. Her Hepatit B taşıyıcısını tedavi etmiyoruz, karaciğer hastalığı var ise onu tedavi ediyoruz. Maalesef toplumuzda problem kişide bir şikayete yol açmadıysa onun önemli olduğu algısı oluşmuyor. Covid pandemisi sürecinde hastalarımızın hastanelere ulaşması, düzenli takiplerinin yapılması konusunda maalesef handikaplar meydana geldi. Dolayısıyla 600-700 bin hastanın tedavi alması gerekirken, 2019 yılında tedavi alan hasta sayısı 122 bin, hasta olup da tedavi almayan daha çok kişi var. 2021 yılında tedavi alan hasta sayısı 122 binden 115 bine düştü. Takiplerini düzenli yaptırmaları konusunda çok hassasiyet göstermeleri gerekiyor onun için topluma bu önemli mesajı vermeliyiz. Lütfen her erişkin hayatında en az bir kez Hepatit B ve C ile ilgili tarama testi yaptırsın.' ifadelerinde bulundu

Aile bireylerinin de kesinlikle taranması gerekiyor

Dünyada önemli sayıda nüfusun hepatit taşıyıcısı olduğu açıklayan TKAD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Akyıldız, tarama testleri yaptırılması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Akyıldız, hastaların sonraki süreçlerde daha ağır tablolarda karşılaşmaması için takiplerine özen göstermesi gerektiğine vurgu yaparak, “ Covid pandemisi sırasında her yıl giderek artan tedavi almakta olan hasta sayısında ilerlemesi gerekirken tam tersine bir düşüş yaşandı. Henüz toplumda tedavi alması gereken hastaların 3'te ya da 4'te biri tedavi almakta. Kan ve cinsel yolla aile içi bulaş olduğu için mutlaka aile bireylerinin de taranması gerekiyor” dedi.

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal