HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avukatları Duruşmaya Katılmayacak

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve avukatları bugün yapılacak olan davanın duruşmasına katılmama kararı verdiler. Demirtaş'ın AİHM'deki kararı beklediği bildirildi.

02.09.2019-14:25 - (Son Güncelleme: 02.09.2019-14:18)HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avukatları Duruşmaya Katılmayacak

HDP'nin bir önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın 142 sene hapis talebiyle yargılandığı davanın duruşması bugün Ankara Sincan Cezaevi kampüsünde görülecek.

Demirtaş ve avukatları bugünkü duruşmaya katılmama kararı verdi. Daha önceki duruşmalara SEGBİS yoluyla bağlanan Demirtaş'ın bugün görülecek davaya ses ve görüntü sistemi ile de katılmayacak.

Demirtaş'ın AİHM'de haklı bulunduğu davaya dönük gerçekleştirilen itirazlar bu sene içinde AİHM Büyük Daire'de görülecek. Demirtaş ve avukatlarının bu kararı bekleyeceği ve bu nedenle bugünkü duruşmaya katılmayacağı kaydediliyor.

"AİHM'DE GÖRÜŞÜLECEK OLAN DOSYAYA YOĞUNLAŞTIK"

Rudaw'ın aktardığına göre, Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman mesele ile alakalı yaptığı açıklamada, "Sayın Demirtaş'ın avukatları olarak bizler adli tatil bitiminin hemen ertesine denk gelen bu duruşmaya katılmama kararı verdik ve bununla alakalı olarak da mahkemeye mazeret bildirdik. Sayın Demirtaş duruşmaya katılsa dahi yargılama yapılamayacaktır. Bildiğiniz üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 18 Eylül'de Sayın Demirtaş'ın dosyası görüşülecek bizler de bu dosyaya yoğunlaştık ve hiç bir arkadaşımız bugünkü duruşma için Ankara'ya gelmedik" dedi.

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016'dan beri, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR