16 Temmuz 2019
  • Istanbul 25°
  • Ankara 22.78°
  • Izmir 28.89°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.116
Dolar5,7163
Euro6,429
Altın260,15

Kilis'te Vatanseverler, Veresiye Defterlerini Satın Aldı!

Kilis'te bir grup hayırsever, esnafı dolaşıp veresiye defterlerini satın alarak vatandaşın borçlarını kapadı.

Kilis'te Vatanseverler, Veresiye Defterlerini Satın Aldı!

Suriye'ye sınırı olan ilimiz Kilis, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı ile darbe vurduğu teröristlerin saldırıları ile sarsıldı.

Devlet eliyle yaralar sarılırken hayırseverler de boş durmadı. Kilis'te esnafı ziyaret eden bir grup hayırsever, veresiye defterlerindeki borçları hesaplatıp ödeyerek defterleri satın aldı.

"78 YAŞINDAYIM HİÇ BÖYLE BİRŞEY YAPAN GÖRMEDİM"


Olayı duyan vatandaşlardan biri tepkisini şöyle dile getirdi: "Fitre zekat dağıtırlar ama hiç böyle yapan olmadı, benim yaşım 78."

BİR DEFTER 8 BİN LİRA


Bir fırının 8 bin lira tutan veresiye defteri için pazarlık yapmayı da ihmal etmeyen hayırsever vatandaşlar, durumu iyi olup borcunu ödemeye gelecek olanların ödemesinin alınıp, mağdurlara ulaştırılmak üzere kendilerine verilmesini istedi.


OSMANLI DÖNEMİ'NDEN BİR ÂDET


Veresiye defteri satın alma uzun zamandır rastlamadığımız bir geleneğimiz aslında. Osmanlı döneminde hayır yapmak isteyenler dükkanlara gider, zimem defteri denilen versiye defterinden bazı kalemleri ya da tamamını ödeyerek ihtiyaç sahiplerine yardım etmiş olurdu.

MAĞRUR YOK MAHÇUP YOK


Hayır eden kime yardım ettiğini bilmez, yardım olan kimden aldığını bilmezdi. Bu adetle ne zengin mağrur ne fakir mahçup olurdu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri