Elektrik Faturasında Büyük Değişiklik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrikte serbest tüketici limitini senelik 2 bin 400 kilovatsaatten 2 bin kilovatsaate indirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte serbest tüketici limitini senelik 2 bin 400 kilovatsaatten 2 bin kilovatsaate indirdi. Bu şekilde, 2018 yılından sonra uygulanacak olan yeni limitle 3 milyon 661 bin elektrik abonesi daha serbest tüketici olma hakkından faydalanabilecek. Aylık elektrik faturası yaklaşık 68 lira ve daha fazla olan kullanıcılar serbest tüketici sayılacak.

EPDK görevlilerinden elde edilen bilgilere göre, Kurum, tüketicilerin elektriğini istediği tedarikçiden temin edebilme sınırı olarak bilinen serbest tüketici limitini 2003 yılından şimdiye kadar adım adım azaltılıyor. Ekim ayında Türkiye'de toplam serbest tüketici hakkından faydalanan abone sayısı 4 milyon 711 bin 967'ye çıktı. Bu sayının 3 milyon 330 bin 562'sini mesken, 1 milyon 315 bin 585'ini ticarethane, 19 bin 32'sini sanayi, 6 bin 424'ünü aydınlatma ve bin 690'ını tarımsal sulama aboneleri ve 38 bin 674'ünü de diğer gruplar meydana getirdi.

FATURASI 68 LİRA VE ÜZERİ OLANLAR DİKKAT

EPDK'nın serbest tüketici limitini senelik 2 bin kilovatsaate indirmesiyle, aylık elektrik faturası ortalama 68 lira ve üzeri olan 3 milyon 661 bin abone daha elektriğini istediği tedarikçiden sağlayabilecek. Bu şekilde, Türkiye'de serbest tüketici olma hakkını kazanan toplam abone sayısı 13 milyon 232 bin kişiye kadar çıkacak.

Serbest tüketiciler, tedarikçilerle gerçekleştirecekleri ikili anlaşmalar üzerinden elektrik alabilecek ve kontrat süreleri sona erdiğinde tedarikçilerinin çalışma performansını kontrol edebilecek. EPDK serbest tüketici limitini, piyasa işletmecisinin işlem kapasitesi, Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin serbest tüketici verileri ve piyasanın üretim kapasitesi gibi kriterlere göre şelikkendiriyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR