Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Bıçak Kemiğe Dayandı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yasaklarla beraber vaziyetin vehametinin anlaşılması gerektiğini ifade ederek, "Bıçak kemiğe dayandı. Bundan sonra bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek giderek kapanacağız. " diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Bıçak Kemiğe Dayandı

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Bıçak Kemiğe Dayandı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Youtube ile Twitter hesapları üzerinden paylaşımını yaptığı videoda, koronavirüs salgınına karşı alınan yeni önlemlerin yeterli olup olmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü, alınan önlemlerin yeterli olup olmayacağının merak edildiğini ifade ederek, "Umarım yeterli olur. Bu biraz bize de bağlı. Sadece idari tedbirler ile bir pandemiyi durdurmak mümkün olmaz. Toplumun da katılması, destek vermesi lazım" şeklinde konuştuç

Her alanın kontrol edilemeyeceğini kaydeden Özlü, şu ifadelere yer verdi:

"Bu süreçle ilgili kamusal alanları denetleyeceğiz. Mesela sokağa çıkma yasağında birisi bu yasağı ihlal ederse yaptırımlara maruz kalacak. Yasağın uygulanacağı diğer alanlar ile ilgili denetim, yaptırımlar uygulanacak; bunlarda sorun olmaz. Ama bulaşma sadece buralarda olmuyor.

'AİLE İÇİ BULAŞLAR TÜRKİYE'DE ÇOK FAZLA'

Ev içi buluşmalar, ev içi toplanmalar buralar Türkiye'de bulaşmanın olduğu sıcak alanlar. Aile içi bulaşlar Türkiye'de çok fazla. Diyelim ki hafta sonu insanlar hava karardığında sosyalleşmek için restoranlara, kafelere, sinemalara gidiyorlardı. Ya da eş-dost buluşup keyifli vakit geçiriyorlardı. Şimdi çıkamayacaklar evden. Şimdi evde kalınca da birbirlerini evlere davet edebilirler, bir arada olmak isteyebilirler. Özellikle aynı apartmanda, aynı sitede oturanlar ya da mahallede yakın oturanlar bir araya gelmek isteyebilirler. 'Çay demledim gelin, birlikte çay içelim', 'çayı koy geliyoruz', 'maç var birlikte maç izleyelim', 'yaş günü yaptık, gelin pasta keselim' bu tür davetler, bir araya gelmeler olursa alınan tedbirler baypas edilmiş olur, kısa devre olur. Alınan idari kararların etkili olması için, salgının durdurulması için biz de vatandaş olarak bu konuda duyarlı olmalıyız."

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, önlemlerin asıl amacının kalabalıklaşmayı, karşılaşmayı, bulaşı minimum düzeye çekmek olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

'CANIMIZI YAKACAK RADİKAL YASAKLARA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALABİLİRİZ'

"Dolayısıyla evde oturmalıyız, eve de kimseyi almamalıyız. Evde de hane halkının dışındaki kişiler ile bir araya gelmek güvenli değil. Sokağa çıkmayız ama evde bulaşma devam edebilir. Hepimizin bu konuda sürece destek vermesi gerekiyor. Bunu yapmazsak bizi zora sokacak, canımızı yakacak radikal kararlara, yasaklara geri dönmek zorunda kalabiliriz."

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'

Yasaklarla beraber durumun vehametinin gözler önüne serildiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, "Bıçak kemiğe dayandı. Bundan sonra bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek giderek kapanacağız. Daha sert, daha radikal yasaklar gelecek, o da hepimizi zora sokacak.

'VİRÜSLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ'

Artık bunu hep birlikte içselleştirmeliyiz, virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz. Sosyal alanlar ve kamusal alanlarda dikkat etmemiz gereken hususlar ile ilgili yaptırımlar bizi biraz daha bu konuda zorlayacak; ama kendi evlerimizde, kendi aile içi birlikteliklerimizde çok dikkatli olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR