Goldman Sachs: Türkiye 2021'de Yüzde 6 Büyüyecek

2021 senesi için Türkiye'nin büyüme beklentilerini yükselten ekonomi otoritelerine Goldman Sachs da dahil edildi.

23.02.2021-11:28 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-11:28)Goldman Sachs: Türkiye 2021'de Yüzde 6 Büyüyecek

Türkiye'nin ekonomi de dahil pek çok alan içinde sinyalini vermiş olduğu reformlarla beraber, Kovıd-19 salgınına rağmen yüksek tuttuğu büyüme beklentilerini global ekonomi otoriteleri de teyit ediyor.

HSBC'nin ardından Amerika menşeli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs da Türkiye'ye yönelik 2021 senesi büyüme beklentisini yükselterek revize etti.

GOLDMAN SACHS BÜYÜMEYİ YÜKSELTTİ, FAİZİ DÜŞÜRDÜ

Kevin Daly'nin de aralarında bulunduğu Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırlamış olduğu raporda, 2021 için Türkiye büyüme beklentisi %4 düzeyinden %6'ya yükseltildi. Kurum sene sonuna dair politika faizi beklentisini ise düşürdü. Buna göre Türk Lirası'ndaki artışı dikkate alan ekonomistler sene sonu politika faizi beklentisini %17'den %16,50 seviyesine düşürdü.

YIL SONUNA DOĞRU BÜYÜME DURAĞANLAŞABİLİR

Raporda para politikasındaki sıkılaşmasının ve emtia fiyatlarındaki artışın 2021 sonundan itibaren ileriye doğru büyüme görünümünde bir durağanlaşma yaratabileceğine dikkat çekildi.

Goldman Sachs ekonomistleri tarafından hazırlanan raporda, salgın sonrası Merkez ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde enflasyonist olmayan bir büyüme için alan olduğu vurgulandı.

HSBC DE BEKLENTİ ORANINI 2'YE KATLADI

HSBC, Türkiye ekonomisine ilişkin kaleme aldığı raporda ekonomi yönetiminin değiştiğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sıkılaşma döngüsüne girdiğini belirtmişti.

Aralık ayı sanayi üretim verisinin ardından büyüme tahminlerini revize ettiğini açıklayan kurum ''Ekonominin 2020 son çeyreğinde çeyreklik bazda %2,9 büyüdüğünü öngörüyoruz. Önceki tahmininiz eksi %0.7'ydi. Bu sebeple 2020'nin tamamına ilişkin büyüme tahminimiz de %1'den %2'ye yükseldi'' diye konuşmuştu.

Kurum 2021 senesi için büyüme tahminini de %2.1'den %4.2'ye yükseltti. Bu revizyonun daha çok teknik bir gelişme olduğu açıklandı. Yukarı yönlü revizyonlara rağmen senenin ikinci yarısında ekonomik aktivitede sert bir yavaşlama olacağı tahmin edildi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR