Geçen yıl Manavgat'ta yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük yangın felaketinin senesi dolmadan yaralar sarılmaya başlandı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük yangın felaketi 28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat'ta yaşanmıştı. Felaketin yıl dönümüne kısa bir süre kala yangınzedelere verilecek evlerin yapımı hızla devam ediyor. Tamamlanan evler yangında evleri yanan hak sahiplerine teslim ediliyor.

23.06.2022-16:39 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-17:09)

Antalya'nın Manavgat ilçesinde geçen yıl 870 evin zarar gördüğü yangın felaketinde evlerini kaybeden vatandaşlar, felaket bir yılını doldurmadan yeni evlerine kavuşuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kapsamında tamamlanan evler törenle hak sahiplerine teslim edilerek azda olsa yaraları sarılıyor.

"Evlerin yapımı hızla devam ediyor"

Cumhuriyet tarihinin en büyük yangın felaketi 28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat'ta yaşanmıştı. Felaketin yıl dönümüne kısa bir süre kala yangınzedelere verilecek evlerin yapımı hızla devam ediyor. Tamamlanan evler yangında evleri yanan hak sahiplerine teslim ediliyor. Geçen yıl yaşanan Manavgat'ta ki felakette en fazla etkilenen mahallelerden olan Demirciler'de vatandaşlara teslim edilen evlere Türk Kızılay'ı tarafından koltuk takımı, mutfak masası, yatak grubu ve gardıroptan oluşan eşyalar teslim ederek azda olsa da yaraları sarmaya çalıyor.

"Herkesten Allah razı olsun"

Geçen yıl yaşanan felakette evi ve eşyaları tamamen yanan Durdu Cengiz, evinin tamamen yandığını ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu yeni evine kavuşmanın verdiği mutluluğu anlatan Cengiz, “Yangının ardından devletimiz ve yardımseverler bizim her şeyimizle ilgilendi. Konteyner ve eşyalar verildi. Evimizin inşaatına da kısa sürede başlandı ve yapılarak teslim edildi. Bugün de Kızılay tarafından eşyalarımız getirildi. Başta devletimiz ve Kızılay olmak üzere yardım eden herkesten Allah razı olsun” ifadelerini kullandı. 


“15 milyon lira destek verdik”

Felaketin başlamasıyla beraber Kızılay olarak hemen harekete geçtiklerini dile getiren Kızılay Manavgat Şube Başkanı Pınar Kapukaya, “Kızılay olarak milletimizin destekleriyle yangından etkilenen vatandaşlarımızın her an yanlarında olduk. Cumhuriyet tarihimizin en büyük yangın felaketini yaşayan vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Kızılay olarak yangının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala sahadayız. Vatandaşlarımızın evlerindeki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bugüne kadar 12 milyonu nakdi olmak üzere yaklaşık 15 milyon lira destek verdik” açıklamalarında bulundu.

“Bizim gücümüz bu evlerin demirlerini bile almaya yetmez”

Yangınzedelerden Şevki Öz, yaşanan felakette evini ve tarım aletlerini kaybettiğini ifade ederek, “Kısa sürede evlerimizi teslim aldık. Evlerimiz çok güzel. Bizim kendi imkânlarımızla böyle bir eve sahip olmamız hayaldi. Bizim gücümüz bu evlerin demirlerini bile almaya yetmez. Allah devletimizden ve yardımseverlerden razı olsun” diye konuştu.

Köylerinde 80 hanenin yandığını dile getiren köy Muhtarı Hüseyin Demir, “Devletimiz ilk etapta konteynerler dağıtarak yaraları sardı. Evlerin yapımına hemen başlandı. Yapılanlar peyderpey teslim edilirken, diğerlerinin inşaatı devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan felaket sonucu 870 evin zarar gördüğünü, 580 evin inşaatının halen sürdüğünü ifade eden AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, “Devletimiz, milletimizin de destekleriyle yaraları kısa sürede sarmayı başardı. Şu an 21 tane ev sahiplerine teslim edildi. 100 dolayında ev de tamamlandı ve teslim aşamasına geldi. İnşallah yıldönümünde bu evler teslim edilecek” açıklamalarında bulundu.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal