Gamzenur'un Tecavüz Zanlısının Tutuklanması Talebiyle Alakalı Başsavcılıktan Açıklama

2019 6 Kasım tarihinde merkez Osmangazi ilçesi emek Mahallesi’nde meydana gelen olayda, iddiaya göre Gamzenur A., evine gitmek için yürüdüğü esnada, Yunus Emre Ç. yaralı olduğunu belirterek genç kadından yardım talep etti.

30.07.2020-16:41 - (Son Güncelleme: 30.07.2020-16:41)Gamzenur'un Tecavüz Zanlısının Tutuklanması Talebiyle Alakalı Başsavcılıktan Açıklama

Bursa’da Gamzenur A, 2019'un kasım ayında Yunus Emre Ç. tarafından tecavüz edildiğini belirtti. Gamzenur A.’nın zanlının tutuklanması için yardım talep ettiği sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımı oldukça destek gördü. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'dan gelen açıklamada, 'Yargılama, Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmektedir' ifadeleri kullanıldı.

Gamzenur A., bunun üzerine Yunus Emre Ç.'yi yakındaki bir özel hastaneye götürdü. Gamzenur A., hastaneden çıkış yaptıktan sonra Yunus Emre Ç.'nin (21) evinin önüne geldiklerinde ağzını kapatarak, zorla eve sokuldu. Kendisine sabaha kadar üç defa tecavüz edildiğini belirten Gamzenur A., sabah Yunus Emre Ç.’nin bir boşluğundan faydalanarak, evden kendini kurtardı.

Hadisenin sonrasında bir arkadaşına giden Gamzenur A., bir müddet sonra Emek Polis Karakolu’na giderek, şikayette bulundu. Şikayet üzerine yakalanan Yunus Emre Ç., emniyetteki işlemlerinden sonra adliyeye sevk edildi. Yunus Emre Ç., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanarak serbest bırakıldı.

Olayın sonrasında savcılıkta verdiği ifadesinde, evine yürüdüğü esnada Yunus Emre Ç. ile karşılaştığını söyleyen Gamzenur A., 'Bir arkadaşımda çamlıkta sohbet ediyordum. Sonra kalkıp eve gittim. Evimin yakınına geldiğimde tanımadığım yaralı birini gördüm. Benden yardım istedi. Ben de kendisini yürüme mesafesindeki özel bir hastaneye götürdüm. İsminin Yunus Emre olduğunu öğrendim. Tedavisinin ardından hastaneden çıktık. Benimle sohbet etti. Kendisine üzüldüğüm için sohbet etmeyi kabul ettim. Evimin yakınındaki bir parkta oturduk. Yunus Emre bir süre sonra eve gitmek istedi. Birlikte eve doğru yürüdük. Bir evin önüne geldiğimizde bana içeride bir şey olduğunu söyledi. Sonra aniden ağzımı kapatarak, beni apartmana sürükledi. Bağırdım ama kimse duymadı. Sonra beni kapısı açık olan bir eve sürükledi. Tekrar ağzımı kapatıp beni yatak odasına götürdü. Benim kıyafetlerimi çıkarmaya başladı. Boynumu sıktığı için bayıldım. Uyandığımda benimle cinsel ilişkiye giriyordu. Engel olmaya çalıştım fakat gücüm yetmedi' ifadelerini kullandı.

'SÖYLERSEN SENİ ÖLDÜRÜRÜM'

Yunus Emre Ç. tehdit ettiğin belirten Gamzenur A. ifadesini şu ifadelerle sürdürdü:

'Bana, ‘Birine söylersen ya da şikayetçi olursan seni öldürürüm’ dedi. Bana evde kameraların olduğunu ve birine söylersem bu görüntüleri yayacağını söyledi. Sonra banyoya götürüp beni yıkadı ve aşağılayıcı cümleler kullandı. Beni bırakması için yalvardım ama beni yatak odasına götürüp tekrar tecavüz etti. Ardından evden gitmek için yine yalvardım. Bana boş bir kağıda imza atmamı söyledi ama kabul etmedim.  Sabah saat 06.00 sıralarında bir boşluktan yararlanıp evden kaçtım. Beni evime kadar takip edip tehditlerine devam etti. Çok bağırdım ama kimse sesimi duymadı. Arkadaşımın evine gittim. Daha sonra polis merkezine giderek durumu anlattım ve şikayetçi oldum.'

'SARHOŞTUM, SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM'

İfadesinde olayın yaşandığı gün sarhoş olduğunu dile getiren Yunus Emre Ç.'nin, 'Olay akşamı sarhoştum. Metrodan indim, eve yürürken düşüp, yaralandım. Yolda yürüyen birinden yardım istedim. Birlikte hastaneye gittik ve tedavi oldum. Hastaneden çıktıktan sonra Gamze ile bir süre dolaştık. Gamze yürümekten yorulduğunu söyledi ve evime gitmeyi teklif etti. Gamze kendi rızasıyla evime geldi. Bir süre sohbet ettikten sonra konu cinselliğe geldi ve ilişkiye girdik. İlişkinin ardından evden çıkıp gitti. Ben daha sonra kimliğimin olmadığını fark ettim ve evden çıkarak, önce Gamze’nin evine gittim. Orada olmadığını öğrenince de hastaneye gittim.  Zorla hiçbir şey yapmadım. Kimseyi tehdit etmedim. Olaydan sonra Gamze’ye maksadının ne olduğunu öğrenmek için mesaj attım. Yuvam yıkılmasın istedim. Suçlamaları kabul etmiyorum' ifadesini kullandığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Olayın sonrasında sıkıntılı günler yaşadığını belirten Gamzenur A., sesini duyurmak için başından geçenleri sosyal medya (twitter) hesabı üzerinden paylaştı. Sosyal medya hesabı üzerinden Gamzenur A.’nın gönderilerini geçen gün paylaşmasının ardından pek çok kişiden Yunus Emre Ç.’ye tepki aldı. Gamzenur A., kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiği Yunus Emre Ç.'nin tutuklanmasını talep etti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen açıklamada, yargılamanın birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürdüğü belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'Bazı sosyal medya platformlarında ‘Yunus Emre Ç. tutuklansın’ başlığı altında yapılan yorumların tespiti üzerine Başsavcılığımızca basın açıklaması yapılması zarureti hasıl olmuştur. Mağdure Gamzenur A.'nın, şüpheli Yunus Emre Ç. tarafından cinsel istismara maruz kaldığı yönünde başvurusu üzerine 06/11/2019 tarihinde avukatı eşliğinde Bursa İl Emniyet Müdürlüğü personelince başvurusu alınmıştır. Başsavcılığımız tarafından verilen talimat ile şüphelinin evi aranmış, olay yeri incelenmiş, mağdurenin darp, cebir muayenesi ile iç beden muayenesi sonucunda Bursa Adli Tıp Grup Başkanlığında konuya ilişkin 2 ayrı rapor alınmıştır. Bursa Kriminal Polis Laboratuvarı'nın raporu ile birlikte şüpheli hakkında Bursa 1’nci Ağır Ceza Mahkemesine 'Nitelikli cinsel saldırı ve cebir, şiddet, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan kamu davası açılmıştır. Yargılama Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinin 2019/499 esas sayılı dosyası üzerinden devam etmektedir.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR