Fransa ve İngiltere Arasında Yaşanan Gerginliği Tırmandıracak Palyaço Dedi İddiası!

Fransa'nın önde gelen dergilerinden olan Le Canard Enchaine dergisi, Emmanuel Macron'un İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a palyaço dediğini iddia etti.

02.12.2021-10:12 - (Son Güncelleme: 02.12.2021-13:50)Fransa ve İngiltere Arasında Yaşanan Gerginliği Tırmandıracak Palyaço Dedi İddiası!

Aylardır tırmanan İngiltere ve Fransa arasındaki gerginlik tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a palyaço dedi.

Fransa'nın tanınan dergilerinden Le Canard Enchaine dergisi yaptığı açıklamalarda Emmanuel Macron'un İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a palyaço dediğini öne sürdü. Dergide yer alan habere göre Macron, Boris Johnson'a karşı şu ifadeleri söyledi; "  Palyaço 'Brexit'in başarısızlığı nedeniyle günah keçisi arıyor"

İNGİLTERE İLE FRANSA NEDEN SORUN YAŞIYOR?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtğimiz günlerde 31 kişinin Fransa'dan İngiltere'ye kaçak yollarla geçerken ölmesinin üstüne Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a mektup yazmıştı. Boris Johnson yazdığı mektupta Fransa'ya sınırları koruma çağrısı yapmıştı.

İNGİLTERE ORTAK GÖRÜŞME İSTEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Fransa'dan İngiltere'ye geçmek isteyen yasa dışı göçmenlerin geçişini durdurmak için Fransa ile ortak toplantı yapmak istemişti. Boris Johnson konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu söze yer vermişti; "Fransa ile ikili bir iade anlaşması üzerinde acil çalışılmalı" 

İNGİLİZ BASINI MACRON'A TENEKE NAPOLYON DEDİ

İngiltere ile hiçbir konuda görüşme yapmayan Emmanuel Macron'a İngiltere basını Teneke Napolyon lakabını taktı. Brexit sonrası hem balıkçılık krizi hem de yaşanan göçmen krizi ile ilgili İngiliz yetkililer ile görüşmeye yanaşmayan Macron'un ise bir sonraki hamlesi merak ediliyor.

BALIKÇILIK KRİZİ DEVAM EDİYOR

İngiltere, balıkçılık sorunun çözüme kavuşması için Fransa'ya 48 saat süre verdiğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Glasgow'da katıldığı 26'ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı'nda yaptığı açıklamada balıkçılık sorununun çözülmesi için Fransa'ya 48 saat verildiğini duyurdu. Liz Truss yaptığı açıklamalara şu sözlerle devam etti;  "Fransızlar, Manş Adaları ve balıkçılık sektörümüze yönelik tamamen mantıksız tehditlerde bulundular ve bu tehditleri geri çekmeleri gerekiyor. Aksi takdirde, harekete geçmek için Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşmamızın mekanizmalarını kullanacağız."

BREXİT SONRASI İNGİLTERE-FRANSA ARASINDAKİ SORUNLAR ARTTI

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde "adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" gibi sorunlu konular en zor balıklar olarak öne çıkmıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal